Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa’da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -I

Avrupa’da vizesiz gezilebilen ülkeler, hepimizin seyahat etmek için en çok tercih ettiği adreslerin başında geliyor. Malum vize işlemleriyle uğraşmak hepimizin kâbusu. Vize belgeleri toplamaktan kaçmanın en güzel yolu ise biraz araştırma yapıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize muafiyeti bulunan ülkeleri araştırmak. İşte Avrupa’da vizesiz gezilebilen ülkeler listesi!

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -I

1.Andorra

Andorra, Fransa ve İspanya arasındaki Pirene Dağlarında küçük ve dağlık bir ülke. 715 yıl Fransız devlet başkanı ve Urgell İspanyol Piskoposu tarafından yönetilen ortak bir prenslik altında yaşayan Andorra, II. Dünya Savaşı’ndan sonra turizmde parlayan bir yıldız haline geldi. Gümrüksüz statüsünün yanında gelirinin % 80’ini turizmden karşılayan Andorra’yı her yıl 9 milyon turist ziyaret ediyor. Tüm dünya ülkelerinin vatandaşlarına 90 için vizesiz geçiş sağlayan Andorra, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de vize muafiyeti anlaşması uyguluyor. Ancak havalimanı bulunmayan ülkeye giriş yapabilmek için tercihen ya İspanya ya da Fransa üzerinden seyahat etmek gerekiyor.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -I

2.Arnavutluk

Balkanlar’da küçük bir ülke olan Arnavutluk Yunanistan, Makedonya, Kosova ve Karadağ ile sınırlarını paylaşıyor. Çoğunluğu Müslüman olan ülke, büyük dini azınlığın varlığıyla zengin bir kültüre sahip. Ormanlarla kaplı dağlarla çevrili başkent Tiran, şehrin muhteşem manzarasına sahip popüler bir turistik bölge olan Dajt Dağı ile ünlü. Arnavutluk’un en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin yeni üyesi Berat şehri ise, kendine özgü Osmanlı mimarisi nedeniyle “1001 pencere şehri” olarak biliniyor. Koruma duvarlarının içinde hala yaşayan sakinleriyle iyi korunmuş bir kaleye sahip.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -I

3.Belarus

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Belarus, Rusya, Ukrayna, Polonya, Litvanya ve Letonya ile komşu.

Yüzlerce yıllık Rus yönetiminin ardından, 1991’de SSCB’den bağımsızlığını kazanan ülke, ne yazık ki son yıllarda ekonomik olarak tamamen Rusya’ya bağımlı hale geldi. Üç Baltık ülkesi olan Estonya, Litvanya ve Letonya’nın haricinde SSCB’nin en gelişmiş cumhuriyetiydi. Mir Kalesi, Nesvizh Kalesi, Belovezhskaya Pushcha ve Struve Geodetic Arc olmak üzere 4 UNESCO Dünya Mirası Alanına sahip ülkenin başkenti Minsk olmak üzere pek çok turistik kenti bulunuyor. Brest, Homiel, Hrodna, Niasviž, Polack, Lida, Viciebsk ve Mahilioŭ ziyaret edilebilecek başlıca adresler.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -I

4.Bosna Hersek

Balkan yarımadasında bulunan bir Avrupa ülkesi olan Bosna Hersek, 1992’de Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanan bir ülke. Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Adriyatik Denizi ile çevrili ülke, yaşanan Bosna Savaşı’nın acı izlerini silmeye çalışıyor. En turistik kenti Mostar, geçmişte bir Osmanlı yerleşimi olan ve halen köprüsüyle ünlü bölgesi. 15. yüzyılda Osmanlıların bu bölgedeki hakimiyetiyle birlikte modern şehir olarak kurulan Saraybosna ise, otantik dokusunu koruyan, Boşnak kültürünün hâkim olduğu, modern ve yemyeşil bir başkent.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -I

5.Karadağ

Adriyatik Denizi’nde bir Balkan ülkesi olan Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Kosova ve Arnavutluk ile komşu. 1990’larda Yugoslavya iç savaşından büyük ölçüde etkilenen Karadağ turizmi, son yıllarda bölgedeki istikrarlı durumla birlikte turistler tarafından yeniden keşfediliyor. Avrupa’nın en güzel koylarından biri olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası alanı olan Kotor’un yanı sıra tipik Akdeniz kasabalarına da sahip muazzam bir ülke. Nefis plajlar, tarihi köyler ve hızlı gece hayatı ile turistlerin akın ettiği Budva ile Skadar Gölü Milli Parkı ve Lovćen Milli Parkı da ülkenin doğal güzelliğini gözler önüne seriyor.

Listenin devamı bir sonraki yazıda!

Yazar: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.