Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Avrupa’da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -II

Hepimizin seyahat etmek için en çok tercih ettiği adreslerin başında gelen Avrupa’da vizesiz gezilebilen ülkeler listenin devamı bu yazıda!

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -II

6.Kosova

Balkanlar’ın orta kesiminde Güneydoğu Avrupa’da yer alan Kosova, 2008’de bağımsızlığını ilan eden çok genç bir ülke. Arnavut, Sırp, Boşnak ve Türk kültürlerini tanıyabileceğiniz ülkede, misafirperverlikten hayli etkilenmek mümkün. Pek çok UNESCO Dünya Miras alanının bulunduğu Kosova’da harika manzaralara karşı kır çiçeklerinin arasında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer tatilinizi görkemli dağların yamaçlarındaki antik kalıntıları görerek ve tarihi yapıları gezerek geçirmek istiyorsanız, Kosova kesinlikle eşsiz bir ülke.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -II

7.Makedonya

Balkanların tam merkezinde yer alan Makedonya, yoğun Türk izleri taşıyan, Balkan Yarımadası’ndaki diğer bölgelere göre en uzun süreli Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir ülke. Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Bulgaristan ve Yunanistan ile çevrili ülke, Avrupa’nın keşfedilmemiş ülkelerinden biri olmaya devam ediyor: hayatın farklı bir ritimle aktığı, dağların, göllerin ve nehirlerin doğal cenneti olan. Yüzyıllar boyunca neredeyse hiç değişmeden kalmış zengin tarihi kalıntıların ve pastoral köylerin bulunduğu ülke, Arnavut, Türk ve Akdeniz etkilerinin büyüleyici bir karışımından oluşan en gerçek anlamda Balkanları temsil ediyor.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -II

8.Moldova

Doğu Avrupa’da, Balkanlar’ın kuzeyinde, Romanya’nın güneybatıya, Prut Nehri’ne ve kuzeydoğuya doğru Ukrayna’yla çevrili küçük bir ülke olan Moldova, etnik çatışmalardan mustarip çok etnikli bir cumhuriyet. 1990’da bağımsızlığını ilan eden ülke Transdinyester ve Gagavuzya bölgelerinden oluşuyor. Günlerce gezilebilecek kadar güzel başkenti Kişinev, Bălți, Soroca ve Tiraspol ülkenin en önemli şehirlerini oluşturuyor. Bağları, şarapları ve mahzenleriyle ünlü Moldova, diğer ülkelere göre ucuz fiyatlarla en yüksek fiyatlı şaraplar sunduğundan hayli ziyaret ediliyor.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -II

9.Sırbistan

Yaklaşık 500 yıl Osmanlı himayesinde kalan Sırbistan, Balkanlar’da bulunan Yugoslavya’ya bağlı altı cumhuriyetten biriydi. Karadağ, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Arnavutluk ve Romanya ile çevrili ülke, Orta Avrupa’dan Türkiye’ye ve daha sonra Yakın Doğu’ya giden başlıca kara yollarının merkezinde yer alıyor. Yaz boyunca Belgrad’da zaman geçirip ülke çapında birçok milli parkın ve sayısız festivalin tadını çıkarırken, kışın da Avrupa’daki en iyi kayak merkezlerinde kış sporları yapabilirsiniz. Ülkede, Sokobanja, Niška Banja ve Vrnjačka Banja gibi birçok spa tesisi de bulunuyor.

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilen Ülkeler -II

10.Ukrayna

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, Karadeniz’in kuzeybatı ucunda, Rusya, Belarus, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile çevrili. 2014’te Rusya, Ukrayna topraklarına çeşitli askeri saldırılarda bulundu ve bu da Kırım’ın ilhakına ve Donbass’taki savaşın başlamasına neden oldu. Ukrayna hükümeti şu anda Rus işgaline karşı aktif bir şekilde mücadele ediyor. 2017’den bu yana Schengen Bölgesi‘ne vizesiz giriş hakkı bulunan Ukrayna, 2018 itibariyle, Avrupa’daki en düşük kişisel gelir ile en düşük kişi başına GSYİH’ye sahip. Yüksek turizm potansiyeli bulunan ülke, Kiev, Lviv, Odessa ve Kamyanets-Podilskyi’nin yanı sıra, çok sayıda tarihi ve antik doku, mimari yapı, park, doğal alanlar, sahiller ve doğa rezervlerine sahip.

Avrupa’da vizesiz gezilebilen ülkelerin birçoğunu Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları sırasında ziyaret edebilirsiniz. 

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.