Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Barselona’da Gezilecek Yerler

İspanya’nın güzel başkenti Barselona gibi muhteşem bir şehirde gezmeye nereden başlayacağını düşünmek bile başlı başına bir iş! İster tarih meraklısı ister kültür tutkunu, isterseniz de sadece yemek için dolaşıyor olun Katalan başkentinde görmeniz gereken her yer bu yazıda. İşte, Barselona’da Gezilecek Yerler!

Barselona'da Gezilecek Yerler

1.Sagrada Familia

Sadece Barselona değil tüm İspanya’da en çok bilinen yerlerden biri olan Katolik bazilikası Sagrada Familia, meşhur mimar Antoni Gaudi’nin Katalan modernizmi olarak da adlandırılan tarzı ile Barselona’nın en önde gelen görülecek yeri. 100 yıldan uzun süredir tamamlanmaya çalışılan yapının, önümüzdeki 20 yıl içinde de bitmesi beklenmiyor. Buna rağmen yılda 3 milyon ziyaretçiyi çekmeyi başarıyor!

Adres: Carrer de Mallorca, 401, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

2.Casa Batlló

Antoni Gaudi’nin Barselona’daki bir başka modern tasarımı olan Casa Batllo, aslında 19. Yüzyılda Batllo ailesi için yapılmış bir ev. Tasarım olarak bakıldığında doğal formların, kıvrımların bir karışımı olan yapı, muhteşem ejderhaya benzeyen cephesi ile Casa del Drac veya Ejderha evi anlamına gelen House of the Dragon gibi isimlerle de anılıyor.

Adres: Passeig de Gràcia, 43, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

3.Park Güell

Park Güell Barselona’da dışarı çıktığınızda gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Antoni Gaudi ile hem işvereni hem de dostu olan Eusebi Güell, bu bölgeyi alarak çok özel bir ev yapmak için çalışmalara başladılar ancak kimse proje ile ilgilenmeyince iptal edildi. Onlar da bölgeyi şehre bağışladılar ve Park Güell’in günümüzdeki son hali halka açık bir park olarak hizmet vermeye başladı.

Adres: Park Güell, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

4.Picasso Müzesi

Pablo Picasso çocuk yaştayken Gothic Quarter’da bulunan ilk stüdyosunu açmadan önce buradaki prestijli bir okul olan Llotja Sanat Okuluna gitmeye başlamıştı. Barselona’nın Picasso sayesinde oldukça önemli bir şöhrete kavuştuğu düşünüldüğünde, kentin en önemli turistik adreslerinden biri de Picasso Müzesi. Şehir ve sanatçı arasındaki tüm ilişkiyi hissedileceğiniz müzeden, Picasso hayranları büyülenmiş şekilde ayrılıyor.

Adres: Carrer Montcada, 15–23, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

5.La Rambla

Barselona’nın en meşhur caddesi olan La Rambla, Plaça Catalunya’dan başlayarak deniz kenarına dek uzanan geniş ve çok hoş bir cadde. Orta çağlarda şehrin bir köşesi olarak bilinen yer daha sonraları kafelerin, dükkanların ve elbette La Boqueria Pazarının açılmasıyla inanılmaz bir popülerliğe kavuştu.

Adres: La Rambla, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

6.Passeig de Gràcia

Gracia bir zamanlar Barselona’nın bir köşesindeki bağımsız bir kasabaydı. Fakat 19.yüzyılda şehrin sınırları içerine katıldı. Passeig de Gracia bu iki yer arasındaki tarihi bağın bulunduğu ve Paris’in Şanzelize Bulvarı ile yarışan lüks butikleri ile alışveriş severlerin gönlünü fethediyor.

Adres: Passeig de Gràcia, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

7.Tibidabo Eğlence Parkı

Barselona’da hemen hemen nereden bakarsanız bakın Tibidabo Dağı’nı ve yanındaki Sagrat Cor Bazilikası’nı görebilirsiniz. Tibidabo Eğlence Parkı da hemen burada bulunuyor ve İspanya’nın 1905’den beri açık olan en eski eğlence parkı olarak öne çıkıyor. Çocuklar ve içindeki çocuğu yaşatanlar için nefis bir bölge!

Adres: Plaça del Tibidabo, 3–4, Barcelona, Spain

8.Barselona Çikolata Müzesi

Çikolata severler dikkat, burada kendinizi kaybedebilirsiniz! Barselona’nın Bourbon krallarının askerlerine günlük çikolata istihkakı verdiği dönemlerden dolayı kakao temalı yiyecekler ile uzun bir geçmişi var. Çikolata yapımını öğrenmenin yanında, çikolatadan yapılan heykelleri görebilir ve çikolatacı olmak istiyorsanız da burada düzenlenen atölyelere katılabilirsiniz.

Adres: Carrer del Comerç, 36, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

9.Barcelona Katedrali

Genelde Gotik katedral olarak da bilinen Katolik Kilisesi, 13.yüzyılda yapıldı ancak günümüzdeki cephesine 19.yüzyılda kavuşarak neo-gotik bir tasarıma dönüştü. Eski gotik cephenin parçaları halen görülebildiğinden bunun için katedralin yan tarafına gitmeniz yeterli.

Adres: Pla de la Seu, Barcelona, Spain

Barselona'da Gezilecek Yerler

10.Camp Nou Stadı

Dünyaca ünlü FC Barselona futbol takımının stadı olmasının yanında tüm Avrupa’da görebileceğiniz en büyük stat olma özelliğine de sahip olan Camp Nou’da tur satın alarak gezebilirsiniz. Aldığınız turla hem stadyumun içini, hem de kupalar ve orijinal formalarla dolu olan FC Barcelona Müzesi’ni ziyaret etmeniz mümkün.

Adres: Carrer d’Aristides Maillol, 12, Barcelona, Spain

Bonus: Montjuïc Kalesi

Montjuic Tepesi’nin zirvesinde bulunan kale, 17.yüzyıldan bu yana görkeminden bir şey kaybetmemiş. İlk dönemlerinde askeri bir kale olarak yapılan, iç savaş döneminde ise askeri üs ve hapishane olarak kullanılan yapı günümüzde halka açık bir müze olarak hizmet veriyor.

Adres: Ctra. de Montjuïc, 66, Barcelona, Spain

Yazan: Peril Cantürk Hepşen
Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.