Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Belgrad Hakkında Bilmediğiniz 14 Büyüleyici Şey

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, zengin bir kültüre, hemen her adımda rastlanan anıtlara ve hareketli bir gece hayatına sahip bir. Ancak bu özellikler kentin yarısını bile tanımlamıyor. Belgrad, antik tarih, orta çağ ve modern dönemlerin birleşip kaynaştığı bir kent. Tuna ve Sava Nehrinin kesiştiği noktada bulunan bu bölge, Balkan kültürünün merkezi durumunda. Sayısız savaş gören, sayısız kez yıkılıp yeniden inşa edilen ve Beyaz Şehir olarak bilinen Belgrad, bunların sonucu olarak mimarisinde, simge yapılarında, insanlarında ve yaşam biçiminde fark edebileceğiniz güçlü bir ruha sahip. Ve daha bilmediğiniz pek çok özelliğe sahip!

sırbistan belgrad gezilecek yerler

Belgrad hakkında bilmediğiniz 10 büyüleyici şey!

1. Antik bir şehrin kalıntılarına dayanan medeniyet: Belgrad

Bugün, Belgrad’ın Tarihi Kent Merkezi’nde Roma döneminden bu yana ayakta kalabilmiş yapıları gizlemeyen tek bir yer yok! İlk kentsel yerleşimin MÖ 3. yüzyılda Keltler tarafından inşa edildiği Belgrad, daha sonra MÖ 1. yüzyılda Romalılar tarafından fethedilerek Singidunum adını aldı.

sırbistan belgrad tunç çağı eserleri

2. Mezopotamya’dan da yaşlı bir kültür: Vinča

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad’da en az 7000 yıldır yerleşim yerleri bulunmakta. Belgrad kent merkezinden çok uzak olmayan bir bölge olan Vinča, Mezopotamya’daki yerleşim yerlerinden bile daha yaşlı bir kültür barındırıyor. MÖ. 6. binyılda inşa edilen Vinča, Tunç Çağı’nın en önemli kültürlerinden biri olarak biliniyor.

avrupa rüyası belgrad katedral

3. Bir şehir, 15 isim

Keltlerin yerleşim yerlerinin ismini Singidun(on) yapmalarıyla birlikte Belgrad da bu isimle anılmaya başladı. Ardından Alba Graeca, Alba Bulgarica, Fehervar, Nandoralba, Nandorfehervar, Landorfehervar, Weißenburg ve Griechisch-Weißenburg, Castelbianco, Veligradion, Dar Al Jihad (Savaş Evi), Belgrat, Prinz Eugen Stadt olarak da birçok farklı isme büründü. Ancak günümüzde beyaz şehir anlamına gelen Belgrad adı ise ilk defa 878’de Papa’nın Bulgar hükümdar I. Boris’e gönderdiği bir mektupta telaffuz edildi.

avrupa rüyası belgrad Tašmajdan kilisesi

4. Şehrin ortasında bir mağara

Şehir merkezinde, Saint Mark’ın Tašmajdan Kilisesi’nin altında gerçek bir mağara yer alıyor. Šalitrena Mağarası, Roma döneminde Belgrad’daki tüm lahitlerin yapımında kullanılan taşları (sarcophaguses taşı) çıkarmak amacıyla yapılan kazılarda kullanıldı.

sırbistan belgrad kalegdan atillanın mezarı

5. Kalemegdan, efsanevi Attila’nın mezarı mı?

6.yüzyılda Belgrad Kalesi Hunlar tarafından tahrip edildi ve Orta Çağ’ın başlarında Slavlar da dahil olmak üzere Barbar kabilelerinin saldırısına uğradı. Efsaneler, Attila’nın mezarının, Tuna ve Sava Nehirlerinin kesiştiği yerde, tam olarak kalenin altında bulunduğunu söylüyor. Kalemegdan bir zamanlar bir kale ve megdan (meydan) iken, şimdilerde dünyanın en önemli kültürel ve tarihi bölgelerinden biri olarak, park, oyun alanı, gözlem noktası, hayvanat bahçesi ve konser alanı gibi birçok farklı amaçla kullanılıyor.

sırbistan tuna ve sava nehri belgrad

6. Şehir altında şehir: Belgrad

Belgrad içinde birçok sır saklıyor, fakat bunlardan biri yüzeyin hemen altında gizli. Gerçekten de yüzden fazla mağara, kanal, tünel ve geçit, çağlar boyunda hüküm süren birçok imparatorluk ve devlet ile olan ilişkisine dair hikâyeler anlatıyor. Belgrad’ın yer altı bölgeleri dikkatleri her dönem üzerine çekmiş. Roma yapıları ve su kemerleri, komünist bilgi bürosu ajanlarına ait sırlar derken hepsini Belgrad’ın altında bulabilirsiniz.

7. Efsanelerle dolu Roma Kuyusu’nun derinliği

Belgrad’ın en çok dikkat çeken yerlerinden biri kuşkusuz 212 basamaktan oluşan çift taraflı merdivenleri ile Roma Kuyusu. Burası,  Belgrad’ın en alçak noktasından bile 10 metre daha derin olan 62 metre derinliğinde gizem dolu bir kuyu. Zaman içerisinde kuyu ile ilgili birçok efsane kafaları karıştırmaya başladı. Bazıları 1960’larda bulunan iki iskeletin, birbirlerini öldüren Avusturyalı vatan hainlerine ait olduğuna inanırken, bazıları ise bu kalıntıların Alman hazine avcılarına ait olduğuna inanıyor.

8. Büyük Mason buluşma noktası

Hürmasonların varlığı, yüzyıllar boyunca en büyük ve en iyi saklanan sırlardan biri olageldi, zira Masonların Sırbistan’a ulaştıkları biliniyor. Doğrusu, Belgrad’da birçok yapı hürmasonluğun sembollerini taşıyor. Daha da ilginci, Branislav Nušić’in mezarı hürmasonların tamamlanmamış piramidi şeklinde ve Živojin Mišić‘in yine onların sembollerinden biri olan akasya dalı şeklindeki mezarının üzerine inşa edilmiş.

avrupa rüyası sırbistan belgrad Strahinjića Bana Caddesi

9. Kendi silikon vadisine sahip Belgrad

Ancak, bilgisayar veya teknoloji ile kesinlikle bir ilgisi bulunmuyor! Belgrad çevresindeki bar ve restoranları ziyaret etmek isteyen kadınların kozmetik açıdan gelişmişliği nedeniyle ilgisini çeken Strahinjića Bana Caddesi, çoğunlukla Silikon Vadisi olarak adlandırılıyor.

10. Avrupa’daki ilk kahvehane

Hepimiz kahvehaneleri bilir ve severiz, fakat ilk kahvenin nerede ve ne zaman açıldığını biliyor musunuz? Birçok tarihçiye göre Avrupa’daki ilk kahvehane 1522 yılında Dorćol’da açıldı. Kurucuları sadece siyah kahve (crna kafa) servis ediyordu. Sırpların “kafana” adını bu nedenle koydukları söyleniyor.

11. Şehir meydanında ördek avı

Belgrad’ın çok az kişinin bildiği çok tuhaf geleneklerinden biri, 19. yüzyılın başlarında, Slavija Meydanı’nın ünlü bir avlanma alanı olduğu. 1878 yılında satın alınan arazi, Francis MacKenzie adında bir İskoçyalıya ait. Bölge haklı burada toplanıp yabani ördek avına çıkardı.

avrupa rüyası belgrad aziz sava kilisesi

12. En büyük Ortodoks katedrali

Vračar’daki Aziz Sava Kilisesi, Belgrad’ın en tanınmış sembollerinden biri. 70 metre uzunluğundaki kubbesinin tepe noktasında 12 metre yüksekliğinde altın kaplama bir haç bulunuyor. Toplamda 87 metre yüksekliğe ulaşan bu katedral, dünyanın en büyük kiliselerinden biri olma ve Balkanlar’daki en büyük kilise binası olma özelliği taşıyor.

13. 44 kez yerle bir olan Beyaz Şehir

Eğer Belgrad’ın 115 savaş gördüğünü ve 44 kez yerle bir edildiğini söylesek, inanır mısınız? Evet, bu doğru! İki ırmağın birleştiği yerdeki stratejik konumu nedeniyle, Beyaz Şehir kendisini Batı ve Doğu Avrupa’nın kesiştiği noktada buldu. Bu nedenle tarih ona Keltler, Romalılar, Gotlar, Hunlar, Osmanlılar tarafından fethedilmekten başka seçenek bırakmadı. Sonrasında Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorlukları burası için savaştı.  Ancak Belgrad daima “ayağa kalktı”.

14. Belgrad’da partiler adeta bir su sporu

Belgrad’da ünlü kafanaların yanı sıra çok sayıda bar, kafe, pub ve club bulunuyor. Belgradlılar ve turist arkadaşları tüm yıl boyunca “splavs”lara, yani ­Danube ve Sava Nehirleri kıyısında demirlemiş haldeki teknelerde bulunan barlar ve clublara gidiyorlar.

Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz ilginç bir metropol olan Belgrad, bugüne kadar sadece turistleri değil, her gün sokaklarında dolaşan insanları bile şaşırtmayı başarıyor. Keyfini çıkarın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.