Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Berlin Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 6 Ayrıntı

Almanya’nın başkenti Berlin baştan aşağı sürprizlerle dolu bir şehir. Her saniye farklı bir şekilde akan yaşamı bazen insanı hayretler içinde bırakabiliyor. Ve bunları yaşarken de öğrenilen ve gerçekten acaba bunu kim biliyor diye düşündüren birçok istatistik karşımıza çıkıyor. İşte Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları sırasında ziyaret edebileceğiniz Berlin hakkında daha önce hiç duymadığınız 6 ayrıntı! Bakalım kaç tanesinden haberiniz vardı?

1. Yılda yağmur yağan gün sayısından daha fazla müze var

Berlin’deki müze sayısı 180 ve şehre yılda ortalama 106 gün yağmur yağıyor. Sanatsal ve kültürel etkinlikleri yağmur nedeniyle sık sık iptal eden biriyseniz burada baya bir sıkıntı yaşayabilirsiniz.

2. 110,000 köpekli şehir

Sabahları işe giderken veya akşamları eve dönerken köpeklerden kaçan insanlardan mısınız? Size kötü bir haberimiz var çünkü Berlin’de yaklaşık 110,000 köpek bulunuyor!

3. Berlinlilerin yarısının ilişkisi yok

Berlin’de her iki kişiden biri yalnız veya en azından evli değil. 2015 yılında yapılan bir çalışma gösterdi ki bu şehrin insanları bir yere ve duruma bağlı kalmayı sevmiyorlar ve dolayısıyla da çift olarak yaşama fikrine çok da sıcak bakmıyorlar.

4. Her saat 18 kişi hareket ediyor

Üstteki örnekte olduğu gibi Berlinliler bir yerde durmayı gerçekten sevmiyorlar. Sürekli hareket halindeler ve sebebi her ne olursa olsun her saat içinde 18 Berlinli ya başka bir şehre ya da başka bir mahalleye gidiyor.

berlin-hakkida-daha-once-hic-duymadiginiz-6-ayrinti

5. Grafittinin şehir bütçesine zararı 35 milyon Euro

Eğer Yunan tanrısı Sisyphus günümüzde Berlin’de yaşıyor olsaydı kesinlikle sokak temizleyicisi olarak hayatına devam ederdi. Her yıl şehir tam 35 milyon Euro gibi bir bütçeyi sadece duvarlardaki grafittileri temizlemek için harcıyor. Ancak ilginç bir şekilde sanki büyülü bir değnek değmişçesine hemen bu muhteşem çalışmalar geri geliyor.

6. Hapisteki suçluların 1/3’ü biletsiz seyahat edenlerden oluşuyor

Berlin’in ilginç bir dürüstlük politikası var ve aslında bu tüm Almanya için geçerli. Gerçek gibi gözükmese de bilet kontrolleri çok sık yapılıyor ve biletsiz kaçak yolcu konusunu Alman hükümeti oldukça ciddiye alıyor. Tam olarak ne demek istediğimizi ancak böyle bir şey yapmaya kalkıp da bir kondüktöre yakalandığınızda anlayabilirsiniz. Kesinlikle hiçbir şekilde af yok zira yanlış bilet almış dahi olsanız gözünüzün yaşına bakmıyorlar! Böyle düşünüldüğü zaman hapistekilerin üçte birinin bu sebepten ceza aldığını düşünmek çok da zor sayılmaz.

Berlin’deki kulüplerde her hafta sonu 40.000 ila 50.000 kişi dans ediyor. Berlin’in Friedrichstrasse’deki lüks alışveriş bölgesinde bulunan Galeries Lafayette’de, bir ATM’den 250 grama kadar altın alabilirsiniz. Ortalama bir günde şehirde 60 ton döner tüketiliyor. Dört Berlinliden sadece biri aslında başkentte doğmuş ve büyümüş gerçek Berlinli. Ve daha pek çok şeyi Berlin’i ziyaret ederken deneyimlemek isterseniz, Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turu ile Berlin’i gezebilirsiniz. Yola çıkmadan önce Berlin hakkında daha önce hiç duymadığınız 6 ayrıntıya göz atabilirsiniz.

 Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.