Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Budapeşte Aslanlı Köprü’nün Hikayesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte dendiğinde akla gelen gezilecek yerlerden bir tanesi; Aslanlı Köprü, diğer adıyla Zincir Köprü. 19.yüzyılda iki ayrı şehir olan Budapeşte için Tuna Nehri üzerine inşa edilen, Buda ve Pest’i birleştiren köprü büyük önem arz ediyor. Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turunun da en uğrak mekanlarından olan Budapeşte’de Zincirli Köprü’yü gezmeye unutmayın! 

avrupa rüyası macaristan budapeşte aslanlı köprü

Fiziksel olarak tarihin eşlik ettiği iki kıyıyı birbirine bağlayan köprü, 1849 yılında yapılmıştır. Köprüyü inşa etme fikri ilk olarak Count István Széchenyi tarafından ortaya atılmış. İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından tasarlanmıştır ve Clark’ın yaptığı en iyi iş olarak bilinmektedir. Yapıldığı dönemin ilk asma köprü olma özelliği taşıyan köprünün birden fazla ismi var: Chain Bridge (Zincirli Köprü), Aslanlı Köprü, Széchenyi Bridge, Lánchid… Széchenyi ismi fikir babasına ithafen konuyor. Lanchid köprü isminin Macarcası, Chain Bridge ise ingilizcesi. Köprüye Aslanlı denmesinin nedeni köprü girişinde sağ ve solda yer alan Aslan heykelleridir.

Budapeşte Aslanlı Köprünün Hikayesi

Köprüyle ilgili ilginç bir hikaye de söz konusu: mühendisimiz Adam Clark şahesere o kadar güvenir ki, köprüde bir kusur bulunursa intihar edeceğiniz söyler. Açılış gününde köprüyü görmeye gelenler arasında küçük bir kız Heykeltıraş Janos Marschalko’nun eseri olan aslanların dilinin olmadığını söyler. Kalabalık da bunun üzerine heykellere bakar ve aslanların dilinin olmadığını fark eder. Bunun üzerine Clark köprüden kendini Tuna Nehri’ne bırakır. Ancak köprü çok yüksek olmadığı için Clark ölmemiş, yüzerek kıyıya çıkmıştır. İlgin bir hikaye olarak bu öykü de tarihe geçmiştir.

avrupa rüyası macaristan budapeşte aslanlı köprü hikayesi

1840’ta yapımına başlanan ve 9 yılda tamamlanan köprü 375 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindedir. II.Dünya Savaşında hasar görmüş ancak restore edilerek yeniden açılmış.

Bugün hala sağlam ayaklar üzerinde duran; iki yakayı bekleyen nöbetçileriyle Budapeşte’nin güzelliğine güzellik katmaktadır.

Gündüz vakti şehrin güzelliğine eşlik eden Aslanlı Köprü, gece ayrı bir güzellikle Budapeşte’nin ihtişamını yansıtmakta. Gözlerin kaçırmaması gereken güzelliklerden bir tanesi..

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.