Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Çocuk Dostu Avrupa Müzeleri

Çocuk dostu Avrupa müzeleri, bu öğrenim çağında, çocukların kendilerini düşünmeye teşvik etmeleri, farklı kültür ve konulara okul stresinden uzak, eğlenceli bir şekilde katılmaları için parlak ve özgür yerlerden. Öte yandan seyahat etmek, çocukların zihinlerini açmanın ve büyüdükleri yerlerin dışında büyük bir dünyanın var olduklarını göstermenin harika bir yolu. Neyse ki Avrupa’da yüksek teknoloji müzelerinden, geniş parklara ve etraftaki en iyi hayvanat bahçelerine kadar, bu şehirlerin hem çocuklara hem de ebeveynlerini eğlendirecek çok şeyi var. Üstelik çoğu çocuk dostu Avrupa müzesinde çocuklar için oluşturulan etkinlik sayfalarının yanı sıra ücretsiz servisler için bilgi masası da bulunuyor. İşte çocuk dostu Avrupa müzeleri listesi:

1. Ulusal Denizcilik Müzesi, Londra

Çocuk Dostu Avrupa MüzeleriMüzenin tarihi Greenwich’te oluşunun en büyük avantajı çok fazla sıra olmayacağı anlamına gelmesi. Tüm müze bire bir etkileşimli sergilerden oluşuyor ve denizler hakkında inanılmaz büyük bir bilgi hazinesi olarak karşımıza çıkıyor. Çok büyük bir müze olduğundan, muhtemelen hangisinde vakit geçireceğinizi karar veremeden birçok odaya girmeye vakit kalmayabilir. İnteraktif bir zemine sahip olan müzede çocuklar ellerindeki ücretsiz tabletler ile kendi yolculuklarına çıkabilirler. Dışarıda ise muhteşem bir park olan Greenwich Park sizleri bekliyor olacak.

2. Bilim ve Endüstri Müzesi, Manchester

 

Çocuk Dostu Avrupa Müzeleri

MOSI olarak da bilinen Bilim ve Endüstri Müzesi, belki de tüm müzelerin sahip olmak isteyeceği bir atmosfere sahip. Viktoryan dönemine ait kanalizasyonlar içinde yapay koku ve sesler ile gezebilirsiniz. Dört boyutu bir tiyatro ve hareket simülatörü, dünyanın en büyük çalışan buharlı motorları, inanılmaz uçuş sergileri, uzay mekiği keşfi, elektrik ve daha birçok konuda ağızları açık bırakacak kadar başarılı olan çocuk dostu müzede, etkinlikler ise çok eğlenceli ve bilgilendirici. Her daim farklı bir etkinliğin sunulduğu Bilim ve Endüstri Müzesi’nde, eğer denk getirebilirseniz buharlı tren yolculuğunun olduğu zaman orada olmaya çalışın.

3. Clos Luce, Loire Vadisi

Çocuk Dostu Avrupa MüzeleriLeonardo da Vinci’nin son üç yılını geçirdiği 15.yüzyıl köşkünün daha küçük bir versiyonu olan bu evde, ünlü bilim adamının günlük yaşamı ve çalışmaları hakkında sergiler düzenleniyor. Ancak bu çocuk dostu Avrupa müzesindeki asıl görülecek şeyler Da Vinci’nin icat ettiği eşyaların gerçek boyutlarındaki kopyaları. Hepsi kullanılabilir şekilde sergileniyor ve aralarında askeri makineler, Arşimet tornavidası, sallanan köprü, paraşüt, su bisikleti ve helikopter gibi çocukların çok ilgisini çeken şeyler var.

4. Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Çocuk Dostu Avrupa Müzeleri

Çocuk dostu Avrupa müzelerinden biri olan ve 6-12 yaş arasındaki çocuklara özel sesli turların düzenlendiği Van Gogh Müzesi’ndeki bu tur kelebeklerle işaretlenmiş yollar üzerinde bulunuyor. Çocukların görebilecekleri resimler arasında Wheatfield with Crows ve Potato Eaters gibi meşhur eserlerin oluşu bu modern müzeyi çocukların da çok sevebileceği bir yer haline getiriyor. Ama elbette sizin, öncelikli olarak sanatçının kulağının kesilmesi hadisesi ile ilgili bilgi vermeniz iyi olacaktır! Telefonunuza yükleyebileceğiniz bir uygulama ile Van Gogh’un resimlerinde neyi anlatmak istediğini öğrenebilirsiniz. Müzede bulunan kafe de oldukça başarılı ve sıcak çikolatası kesinlikle tavsiye edilir!

5. Fundacio Joan Miro, Barselona

Çocuk Dostu Avrupa Müzeleri

Katalan sürrealist ressam, heykeltıraş ve seramik sanatçısı olan Milo’nun eğlenceli eserlerini çocuklara tanıtmak onları sanatla iç içe olmalarını sağlamak için çok doğru bir adım olacaktır. Aile atölyeleri ve aktiviteleri Katalan bölgesinde çok fazla var ancak müzedeki sanat eserleri o kadar güzel ve ilgi çekici ki çocukların bir anda onlara kenetlenmesini sağlıyor. Özellikle çatı terastaki rengarenk eserleri şehrin müthiş manzarasıyla çok güzel uyum sağlıyor.

6. MACHmit! Müzesi, Berlin

Çocuk Dostu Avrupa Müzeleri

Özellikle çocuklar için yapılan müzeler yetişkinleri pek tatmin etmeyebilir ancak bu çocuk dostu Avrupa müzesinin içerisinde dönüştürülmüş bir kilise bulunuyor ve tarihi kulesine tırmanabiliyorsunuz. İçerisinde masal tarihinden ilk baskı metotlarına kadar birçok konuda etkileşimli sergilerin yer aldığı MACHmit! Müzesi’nin kafe bölümünde ise çoğunlukla organik gıdalar satılıyor. Ancak çevresinde bulunan Prenzlauer Berg oldukça popüler bir yer ve genellikle genç aileler tarafından tercih ediliyor.

7. Uffizi Galerisi ve Loggia del Lanzi, Floransa

Çocuk Dostu Avrupa MüzeleriToskana’da çocuklarla gidilebilecek yerler arasında en başta yer almıyor olsa da müzenin büyük bir bölümü açık havada olmasından dolayı elinizde dondurma ve tepenizde güneş ile bu zengin tarihi ve antik Rönesans mirasını keşfetmek oldukça keyifli. Uffizi Galerisi’nin hemen yanındaki Loggia dei Lanzi ise meşhur Medici aslanlarının bulunduğu Alfresco Heykel Galerisi, üstelik giriş tamamen ücretsiz. Muhteşem Uffizi ise geçtiğimiz dönemlerde aileler için gezilebilecek en iyi müze ödülünü aldığından bu listeye de girmeyi çoktan hak etti!

Bonus: Danimarka Ulusal Müzesi ve Frilandsmuseet, Kopenhag

Devasa bir alanda bulunan ve çocuklar için özel hazırlanmış olan Danimarka Ulusal Müzesi, buzul çağındaki ren geyiği avcılarından günümüze kadar gelen tüm Danimarka kültürünü harika bir şekilde sergiliyor. Şehir merkezindeki Ny Vestergade 10’da 4-10 yaşları arasındaki çocuklar için de özel bir müze bulunuyor. Frilandsmuseet ise sadece yazları açık olan ve şehir dışında birçok sevimli tavşanların, domuzların ve diğer hayvanların görülüp sevilebildiği bir yer.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turu sırasında ziyaret edebileceğiniz tüm kıtada, çocukların da ilgisini oldukça çekecek pek çok müze var. Yola çıkmadan önce çocuk dostu Avrupa müzeleri listesine göz atabilirsiniz.

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.