Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Couchsurfing Nedir?

CouchSurfing bir web sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla erişilebilen misafirperverlik ve sosyal ağ hizmeti. 1999 yılında, 21 yaşında bir bilgisayar programcısı olan Casey Fenton tarafından tasarlanan CouchSurfing’e üye olduğunuzda ve dünyanın herhangi bir yerine seyahat ettiğinizde, ücretsiz olarak üyelerin evlerinde konaklayabilirsiniz. Doğrudan diğer üyelerden konaklama talep edebilir, seyahat planlarınızı herkese açık olarak yayınlayabilir veya diğer üyelerden teklif alabilirsiniz.

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing Nedir?

Uygun bütçeyle seyahat etmenin konaklama ayağı olan CouchSurfing platformunda, üyeler konaklamak için ücret ödemiyor. Ancak, üyeler önceki 3 ay boyunca, herhangi bir üyeye ev sahipliği yapmazlarsa veya “doğrulama” olarak adlandırılan yıllık 19-55 Euroluk bir ücret ödemezlerse, haftada sadece 10 yeni mesaj gönderebiliyorlar. Bir hesap oluşturulduktan sonra, çevrimiçi kimlik yaratan üyeler, diğer üyelerle yaşadıkları deneyimler hakkında yorum yazıyorlar.

Couchsurfing Nedir?

CouchSurfing Nasıl Çalışır?

Dünya çapındaki 200.000 şehirde etkinlikler düzenleyen Couchsurfing platformu, üyelerini, küresel bir gezginler topluluğuna bağlayan bir hizmet. Dünyanın her yerinden arkadaşlarınız var ancak henüz onlarla tanışmadınız! Platforma https://www.couchsurfing.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Couchsurfing web sitesi elçiler olarak bilinen yerel gönüllüler tarafından işletiliyor. Bu gruplar genellikle toplantılar yaparak etkinlikler ve geziler düzenliyorlar. Seyahat etmemeniz durumunda bile, yolcularla ve evdeki ilginç insanlarla tanışmak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

4 Adımda Couchsurfing

Elbette çoğu kişi için konaklamak için ziyaret edilen Couchsurfing.com, gerçek arkadaşlarla tanışmak, yol arkadaşları edinmek ve seyahat buluşmaları organize etmek için de oldukça avantajlı. Öte yandan, gerçek zamanlı bilgi almak için de kullanışlı. Aynı zamanda gezginler için çevrimiçi bir topluluk olarak da hizmet eden Couchsurfing.com’da aşağıdaki basamakları izleyerek siz de bir Couchsurfer olabilirsiniz.

Couchsurfing Nedir?

1.Profil oluşturun

Couchsurfer olmak için ilk adım bir profil oluşturmak ve tamamen doldurmak. İsterseniz yaşadığınız şehrin haftalık etkinliğine gidiyor olun, isterseniz bir konuğu ağırlayın, yaşam tarzınız, göreviniz ve sizin için önemli olan şeyleri yazdığınız tam bir profile sahip olmak, insanlarla iletişim kurmanın en iyi yolu. Buradan seyahat ettiğiniz dönemler için konaklama talebinizi diğer üyelere iletebilirsiniz. Profilinize fotoğraf eklemeyi de unutmayın!

2.Şehrinizi keşfedin

Sıradaki adım, Couchsurfing’in nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu olan, yaşadığınız şehirdeki tecrübeli “couchsurfer”larla ile iletişime geçmek. Çoğu şehirde genellikle bir bar veya kafede düzenlenen haftalık bir etkinlik var. Yapmanız gereken tek şey yaşadığınız şehrin sayfasına girip en yakın buluşmaya katılmak. “Katıl”a tıklayın ve çıkın!

3.Dünyayı dolaşın

Bir maceraya atılmak için hazırsanız, ziyaret edeceğiniz şehirleri arayın ve mevcut couchsurfer’larla oranın yerlilerine göz atın. Kalmak isteyebileceğiniz kişileri bulmak için profillere ve referanslara göz atın. Birkaç potansiyel couchsurfer bulduğunuzda, profillerini dikkatlice gözden geçirin ve orada olduğunuz tarihler için bir “Couchrequest” gönderin. Genellikle 5 Couchrequest göndermeniz önerilir. Mesajlarınızı kişiselleştirdiğinizden emin olun ve neden konaklamak istediğinizi arkadaşınıza bildirin!

4.Evinizin müsaitlik durumunu belirtin

Siteyi keşfettikten ve detaylıca inceledikten sonra, kanepenizi, yedek odanızı ya da fazla yatağınızı gezginlere sunmayı düşünebilirsiniz. Eğer evinizde birisinin kalmasına hazır değilseniz fakat yine de ülkeye gelecek misafirlerle tanışmak istiyorsanız, “Şu Anda Değil” (Ama tanışabiliriz) (“Not Right Now (But I can hang out)”) olarak ayarlayabilirsiniz. Gelen kişilerle dışarıda buluşup bir şeyler içebilir ve yaşadığınız şehir hakkında bilgi verebilirsiniz.

Eğer couchsurfing ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, 10 Soruda CouchSurfing bir sonraki yazıda!

Yazan: Peril Cantürk Hepşen

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.