Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Dresden’de Yapmadan Dönmemeniz Gereken 5 Aktivite

Almanya‘nın Saksonya eyaletinin merkezi olan Dresden, Elbe Nehri’nin kenarında kurulu namı diğer Elbe’nin Floransa’sı. Kent çok sayıda sanat eseri koleksiyonu barındıran, günümüze dek ayakta kalmış muhteşem barok yapıları ile güçlü dönemlerin şanını ve ihtişamını taşıyor. Dresden şehir merkezinden yalnızca 10 km uzaklıkta bulunuyor. Avrupa’nın en güzel su saraylarından biri olan Moritzburg ile tırmanış ve doğa yürüyüşü tutkunlarının gözdesi Sächsische Schweiz bölgesi. Kumtaşı kayaları ve dağ geçitleri, onu Avrupa turizminde prestijli bir konuma taşıyor.

Tiyatro Meydanı’ndaki muazzam yapıları keşfedin

Elbe Nehri’nin yakınlarında yer alan Tiyatro Meydanı, Saksonya hükümdarlarının etkileyici bronz atlı heykellerinden şehrin simge yapılarına dek pek çok önemli yapı barındırıyor. Bir sanat galerisi ve girişin önündeki 1800’lerden kalma iki çeşmeyi kapsayan Zwinger Sarayı ve Semperbau da dahil. Meydan çevresinde birçok değerli mimari yapı görebilirsiniz. Barok bir kilise olan Hofkirche Italienisches Dörfchen, Neo-Klasik bir yapı olan Altstädter Wache ve Eski Kent Merkezi’ndeki Gözlem Kulesi, Tiyatro Meydanı’nda görmeniz gereken diğer önemli adresler.

Dresden’in kalbi Grosser Garten’i baştan sona gezin

Dresden şehir merkezinde Grosser Garten’de, bozulmamış peyzaj alanları, etkileyici çeşmeleri ve diğer turistik yerleri ile kentte ziyaretçilerin keyifli vakit geçirdiği yerlerin başında geliyor. Küçük fakat büyüleyici bir saray olan Sommerpalais’in yanı sıra merkezinde yer alan etkileyici kumtaşı heykelleri ve diğer erken dönem Barok özellikleriyle bir parktan çok daha fazlası. Park aynı zamanda, güneybatı köşesinde yer alan ve barındırdığı 300’den fazla hayvan türü ile Dresden Hayvanat Bahçesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Kuzeybatı köşesinde ise 10 bin farklı bitki türüne sahip egzotik Dresden Botanik Bahçesi yer alıyor. Parkeisenbahn ya da minyatür bir demiryolu servisi olan Dresden Park Demiryolu ile Nisan’dan Ekim’e dek sezon boyunca park içinde yolculuk yapabilirsiniz.

Avrupa’nın Balkonu Brühl’in Teras’ta manzaraya karşı büyülenin

Elbe Nehri boyunca uzanan ve Rönesans dönemi yapısı olan Brühl’in Teras, tüm nehrin ve Hofkirche gibi şehrin ikonik yapılarından çoğunun çarpıcı manzaralarını sunan muazzam bir yer. Brühl’in Teras’ın içerisinde Güzel Sanatlar Akademisi, çeşitli heykeller ve anıtlar gibi çok sayıda tarihi mimari yapının yanı sıra nehrin diğer tarafının manzarasına bakan banklar bulunuyor. Yakınlarında yer alan sokaklarda yer alan çok sayıda restoran ve bardan birinde bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Semper Opera’da bir temsil izleyin

1841 yılında Alman mimar Gottfried Semper tarafından inşa edilen Semper Opera, Dresden’de unutulmaz bir akşam geçirmek için en iyi adres. Kentin kalbindeki Tiyatro Meydanı’nda bulunan opera binasının ana kapısı, Goethe, Shakespeare ve ​Molière gibi ünlü sanatçılara selam gönderiyor. Semper Operası 1945’de tamamen harap edilse de geçirdiği geniş kapsamlı restorasyonun ardından 1985’ten bu yana Dresdenlilere hizmet veriyor.

Elbe Nehri kıyısında yürüyerek güneşi batırın

Elbe Nehri, Eski Kent’in muhteşem gün batımı manzarasını seyredebileceğiniz, dinlenmek, yürümek, bisiklete binmek ve barbekü yapmak için eşsiz yerler sunan geniş ve çimenlik alanlar ile çevrili. Yaz aylarında, Biergarten’da yerel halk ile bir araya gelebilirsiniz. Temmuz-Eylül ayları arasında Almanya’nın en büyük açık hava tiyatrolarından biri olan Filmnaechte am Elbufer’de film izleyebilirsiniz. Bölgeyi daha fazla keşfetmek için geniş bisiklet yollarını kullanabilirsiniz.

Son paragraf: Avrupa Rüyası EKO ile ziyaret edebileceğiniz Dresden’de, hareketli gece hayatı Neustadt bölgesinde toplanıyor. Çok sayıda festivali ve kültür sanat etkinliği bulunan kentin, yüzyıllardır kurulan Noel Pazarları ise Almanya’nın gözdesi.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.