Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Dubrovnik’te Yapabileceğiniz Turistik Olmayan 5 Farklı Şey

Dubrovnik, Hırvatistan‘ın güney ucundaki Adriyatik Denizi kıyısında şaşırtıcı güzellikteki bir kent olan Dubrovnik, Akdeniz’in en önemli turistik merkezlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan kent, Avrupa’da Adriyatik İncisi olarak biliniyor. Eğer bu güzel kente ikinci veya üçüncü gelişinizse ya da, klasik turist rotalarını izlemek size göre değilse,

Avrupa Rüyası ile Dubrovnik’i Keşfet!

Dubrovnik’te yapabileceğiniz turistik olmayan 5 farklı şeye göz atabilirsiniz.

avrupa rüyası hırvatistan dubrovnik gruz market

Gruz Market’ten tazecik meyve sebzeler alın

Dubrovnik’te ki restoran sahiplerine bu kadar taze meyve ve sebzeyi nereden alıyorsunuz diye sorduğunuzda alacağınız cevap Gruz Market olacak. Ana feribot terminalinin yanında, Gunduic ailesinin eski villasının yıkılmış bahçesinde yer alan Gruz Market, şehirdeki birçok pazara göre daha fazla çeşide sahip ve çok daha ucuz. Burada alışveriş yapmak yerel deneyim yaşamanın en güzel yollarından biri. Göreceğiniz yiyeceklerin hepsi bölgenin en bereketli topraklarına sahip kuzeydeki Neretva bölgesinden geliyor. Cumaları ise Elafiti Adalarından gelen tazecik deniz ürünlerinden satın alabilirsiniz.

avrupa rüyası dubrovnik Sveti Jakov

Sveti Jakov’da kendinizi Adriyatik sularına bırakın

Şehir merkezinin arkasında yer alan Banje Plajı turistler tarafından işgal edilirken Dubrovnikliler çoğunlukla şehrin doğu kıyılarında yer alan Sveti Jakov’a gitmeyi tercih ediyor. Muhteşem bir gün batımına sahne olan Sveti Jakov, tıpkı Banje Plajı’ndaki gibi duş ve şemsiye olanaklarına da sahip, tek farkı o kadar kalabalık olmaması. Küçük bir barı ve restoranı da bulunan, Dubrovnik’in muhteşem manzarasına karşı kusursuz berraklıkta bir deniz ile unutulmaz bir zaman geçirmemeniz neredeyse imkânsız!

avrupa rüyası dubrovnik açık hava sineması

Tarihi Kent Merkezi’nde film izleyin

Turistler şehrin sokaklarını turlayıp yorulurken Dubrovnikliler ise turistlerin kendi ülkelerinde yaptıkları şeyleri yapıyorlar: sinemaya gidiyorlar! Tarihi Kent Merkezi’nin çok güzel bir köşesinde yer alan iki açık hava sineması, yaz boyunca film gösterimleri sunuyor. Çoğunda İngilizce altyazının mevcut olduğu filmlerin bazıları da orijinal dilinde gösteriliyor.

avrupa rüyası dubrovnik Kamenice

Kamenice’de damaklarınızı şenlendirin

Dubrovnik şehir merkezindeki restoranlar inanılmaz yüksek fiyatlara sahipken bazı yerler yerel ve kabul edilebilir fiyatlarda kalmaya devam ediyor. Web sitesi olmayan ve tarihi atmosfere sahip Kamenice, yıllar içinde çok küçük değişiklikler dışında aynı kalmayı başardı. Fiyatları da oldukça ucuz olan mekanda krallar gibi karşılanmayacaksınız ancak samimiyeti ile kalbinizi fethedecek bir yer keşfetmiş olacaksınız.

avrupa rüyası dubrovnik turu

Ludwig’de Dubrovnikli gibi keyif yapın

Ludwig’de sandalet üzerine çorap giymiş turistleri göremezsiniz! Şehrin tek grunge barı olan Ludwig’de Tarantino filmlerinin ve rock gruplarının posterleri duvarları süslerken sahne alan grupların gitarlarından çıkan titreşimler tüm binanın temellerini titretiyor. Buraya gelen herkes içmeyi ve turistik olan her şeyden uzak durmayı çok seviyor.

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Dubrovnik için George Bernard Shaw “Dünyada cenneti arayanlar, Dubrovnik’e gelip onu bulmalı” diyor. Orta Avrupa Turu ve Balkan Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Hırvatistan’da Dubrovnik’in yanı sıra başkent Zagreb’i de görebilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.