Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Floransa’da Ücretsiz Gezebileceğiniz Park ve Bahçeler

Floransa‘daki park ve bahçeleri düşündüğünüzde, muhtemelen ünlü Giardini all’Italiana’nın (İtalyan Bahçeleri) sembollerinden biri olan görkemli Boboli Bahçeleri aklınıza geliyor. Elbette Boboli Bahçeleri mutlaka görülmesi gereken bir yer ancak şehirde kalırken turistlerin kaçırabileceği birçok yeşil alan var.

avrupa rüyası italya floransa Parco delle Cascine

İtalya, Floransa – Parco delle Cascine

Floransa’da ücretsiz gezebileceğiniz park ve bahçeler listesi!

1. Parco delle Cascine

Arno Nehri’nin sağ tarafında bulunan Parco delle Cascine, Floransa’nın en büyük parkı. Yüzyıllar öncesinde bölgede bulunan çiftliklerden sonra adı geçen park aslında 16.yüzyılda Alessandro ve Cosimo I de Medici’nin sahip olduğu bir av malikanesini çevrelen çiftlikti. Napolyon döneminden bu yana halka açık bir kent parkı olarak hizmet veren park o zamandan beri, çayırları, ormanları ve bulvarları ile Floransa’nın yeşil kalbi olmaya devam ediyor. Günümüzde spor ya da piknik yapmak için mükemmel bir yer ve periyodik olarak kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Ana giriş: Piazza Vittorio Veneto

avrupa rüyası italya floransa Giardino dell'Orticultura

İtalya, Floransa – Giardino dell’Orticultura

2. Giardino dell’Orticultura

1859 yılında Società Toscana dell’Orticultura tarafından bir deney bahçesi olarak kurulan ve bir dikim alanı, asma ve elma bahçeleri ile nadir süs bitkileriyle donatılan Giardino dell’Orticultura, günümüzde çayırlar, çiçek tarhları, çocuklar için alanlar ve Floransa’nın muhteşem manzarası ile ünlü. Aynı zamanda parkta 1880’de mühendis ve mimar Giacomo Roster tarafından tasarlanan etkileyici bir Tepidaryum da yer alıyor. Yılda iki kez, nisan son günleri ve ekim ayının ilk haftalarında Çiçek ve Bitki Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.

Giriş: Via Vittorio Emanuele II, 4 veya Via Bolognese 17

avrupa rüyası italya floransa giardino delle rose

İtalya, Floransa – Giardino delle Rose

3. Giardino delle Rose

Piazzale Michelangelo’ya sadece birkaç adım mesafedeki bir yamaçta yer alan bu tuhaf ve sessiz teraslı bahçe, Floransa’nın muhteşem bir manzarasını sunmaktadır ve dinlenmek için muazzam bir yer! Geniş bir gül çeşitliliğine ve diğer birçok bitki türüne ev sahipliği yapan Giardino delle Rose’da 2011’den bu yana Belçikalı sanatçı Jean-Michel Folon’un heykel çalışmaları sergiliyor.

Girişler: Viale Giuseppe Poggi, 2 veya Viale Galileo

avrupa rüyası italya floransa Parco di Villa il Ventaglio

İtalya, Floransa – Parco di Villa il Ventaglio

4. Parco di Villa il Ventaglio

Floransa’da turistler tarafından daha az bilinen yerlerden biri olan Parco di Villa il Ventaglio, şehrin kuzeydoğu bölgesindeki tepelerden birinde yer alıyor. 16.yüzyıla dayanan park, meşhur mimar Giuseppe Poggi tarafından 1850’lerde yeniden yapılandırıldı. Günümüzde park küçük bir gölet, çim alanlar, orman ve tepenin üst kısmına uzanan yollar ağı ile bir İngiliz Bahçesi’ne dönüştürüldü.

Giriş: Via Aldini 12

avrupa rüyası italya floransa Giardini dell’Anconella

İtalya, Floransa – Parco dell’Albereta

5. Giardini dell’Anconella ve Parco dell’Albereta

Arno’nun sol tarafında, bitişik Giardini dell’Anconella ve Parco dell’Albereta, Cascine’den sonra Floransa’daki en büyük ikinci yeşil alanı temsil ediyor. Ponte di Varlungo’dan Ponte Giovanni da Verrazzano’ya kadar uzanan park spor veya piknik yapmak için de ideal. Aynı zamanda kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Ana girişler: Via Villamagna veya Piazza Ravenna

Rönesans beşiği, romantik, büyüleyici ve dayanılmaz güzellikteki Floransa, sanat ve mimari başyapıtlarıyla bir açıkhava müzesini andırsa da, kent aslında yemyeşil alanlarıyla doğa sever gezginlerin de gönlünü çalıyor. Avrupa Rüyası ile burada olmanın keyfini çıkarın, Floransa’da ücretsiz gezebileceğiniz park ve bahçeler olduğunu unutmayın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.