Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Floransa’da Gezilecek Yerler

Yazdan kalma huzur kokan bir günün şehri Floransa’da gezilecek yerler tarih, sanat ve kültürle harmanlanmış. Tarihi güzellikleri, sakinliği, müzeleri, Arno Nehri’nin huzuru, Rönesans’ın izleri ve enfes İtalyan yemekleriyle İtalya’yı İtalya yapan şehirlerden biri.

İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, aynı zamanda İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır. Huzurun kaynağı olarak görülen Arno Nehri etrafına kurulu olan şehir, Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Gitto ve Machiavelli gibi ünlü düşünürlere ev sahipliği yapmıştır. Floransa, sokaklarından sanatçıların ve müziğin eksik olmadığı, bütün şehre yayılan tarihi dokunun izleriyle resmen zaman makinesinden fırlamış gibi. Bu sebepten şehre ilk adımınızı attığınızda kendinizi farklı bir dünyada farklı bir çağda hissine kapılabiliyorsunuz. Özellikle de günbatımına Arno Nehri üzerinde Vecciho Köprüsü’nde denk geldiğinizde kendinizi bir masalın tam ortasında zannedebiliyorsunuz.

Floransa, Roma’ya kıyasla daha derli toplu bir şehir olması ve sokak düzenin daha anlaşılır, düzenli olması bakımında kısa zamanda gezmeye daha müsait bir şehir. Ama tabi ki de böyle güzel bir şehir için bir günün az olacağını baştan sizlere ileteyim.

Floransa Katedrali / Duomo

Gezilecek yerler konusuna gelecek olursak; tabi ki de ilk başta Floransa Katedrali diğer adıyla Duomo. Floransa’nın kalbinde bulunan katedral Rönesans döneminin en meşhur kiliselerinden biri. Yapımı 150 yıl süren Brunelleschi’nin Duomo’su dev kubbesi ile bugün bile Floransa’nın en yüksek yapısı olma özelliğini korumaktadır. Kubbesinin genişliği 42 metre olup yapımında Roma’da bulunan Pantheon’dan esinlenilmiştir. Duomo’dan bahsetmişken Gitto’nun çan kulesinden bahsetmemek olmaz. Dar merdivenlerle 414 basamak çıkarak tepesine tırmanabileceğiniz bu çan kulesi sizlere Floransa’nın eşsiz bir panaromik manzarasını sunuyor. Gülümseyerek eklemekte fayda var, kuleden indiğinizde bacaklarınız titriyorsa deprem olmuyor. Onu şimdiden söyleyeyim. Duomo’yu güzel kılan bir şey varsa o da girişinin ücretsiz oluşudur. Duomo’nun kubbesine ve Gitto Çan Kulesi’ne çıkış ücretleri 10 Euro olup yürünerek çıkılmaktadır. Duomo’dan sonra hemen yanındaki Vaftizhane, uğranılması gereken ikinci önemli duraktır. Vaftizhane’nin en önemli kısmı ise yapılan Floransa’nın vebadan kurtuluşunu kutlamak adına düzenlenen yarışmada Donatello ve Brunelleschi’yi geçen Ghiberti’nin, Cennetin Kapısı olarak bilinen kapılarıdır. Kapılardan birisi Hz. Yusuf’un, diğeri ise Hz. İsa’nın hayatını tasvir etmektedir. Orijinalleri için Duomo’nun hemen doğusundaki Museo dell’Opera del Duomo’ya gitmek gerekir.

Piazza della Signoria

Gezilecek yerler arasında ikinci durak olarak Piazza della Signoria söylemek doğru olacaktır. Bu meydan deyim yerindeyse tam bir açık hava müzesi. Düşmanlarının gözünü korkutmak için I. Cosimo tarafından yaptırılan yılan başlı Medusa’yı ellerinde tutan Perseus heykelinden, tek bir mermerin oyulması ile yapılan Sabin Kadınlarının Kaçırılması heykeline, Grandük I. Cosimo heykelinden, deniz tanrısı Neptün Çeşmesi heykeline kadar birçok sanat eseri bu meydanda sergilenmektedir. Müzelerde önemli eserleri, heykelleri görebileceğiniz kuşkusuz doğru ama bu konuda Floransa sizlere önemli heykellerin kopyalarını sunması açısından önemli bir özelliği barındırmaktadır. Bu bölgedeki önemli diğer bir eserde Vecciho Sarayı’dır. Saray, Medici ailesinin Toskana yöneticilerinden İtalya Krallığı Meclisine kadar birçok kuruluşa ev sahipliği yapması bakımından önemlidir. Bugün belediye sarayı olarak kullanılan Vecciho Sarayı’nın girişinde fiziksel gücün temsilcisi yarı tanrı Hercules ve Cacus heykeli ile Michelangelo’nun Davud heykeli, içeride ise Michelangelo’nun Zafer heykeli yer almaktadır. Sarayın bazı kısımları ücretsiz gezilebilmektedir.

Santa Croce Kilisesi

Floransa’da gezmek için üçüncü bir önemli nokta arıyorsanız burası Santa Croce Kilisesi olmalı. Gotik mimarinin güzel örneklerinden biri olan kilise, Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Floransalı ünlülerin mezarlarına ev sahipliği yapmakta.

Ponte Vecciho

Floransa’da mutlaka görülmesi bir diğer yer ise Ponte Vecchio,  II. Dünya Savaşı’ndan arda kalan tek köprü olan Ponte Vecchio 1345 yılında inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından Vecciho Köprüsü hariç bütün köprüleri bombayla havaya uçurulur. O nedenle köprü şu anda kuyumcular ile dolu olsa da asıl amacı Mediciler’in Arno Nehri üzerinden toplum içinde görünmeden bir saraydan Vecciho Sarayı’ndan diğer saraylarına Pitti Sarayı’na gitmeleri için gizli bir koridor olmasıdır. Böylece Mediciler halkın içine karışmadan şehrin sokaklarında ilerleyebilmişlerdir. Koridorun duvarları da bu yürüyüşü daha da zevkli hale getirebilmek için tablolar ile süslenmiştir. Her şeyden öte gün batımını bu köprüde geçirmenizi tavsiye ederim. Eşsiz bir deneyim olmasının yanında sanatçılar, dans edenler ve dileklerini dileyenlerin toplandığı bir karnaval alanına dönüyor köprü.

Piazza della Republica

Floransa’nın dört bir yanı tarihi dokuyla dolu olması sebebiyle fazlasıyla yorulacağınızın garantisini veririm. Dinlenmek için güzel bir yer var mı sorusunun cevabı Piazza della Republica yani meşhur atlı karıncanın olduğu meydan. Şehrin en meşhur kafelerinin bulunduğu meydan soluklanmak için oldukça elverişli. Şehrin dört bir yanında rastladığımız sokak sanatçıları burada da karşınıza çıkacaktır. Tavsiye olarak 1733 yılından beri hizmet veren Gilli‘de veya kırmızı gömlek anlamına gelen Giubbe Rosse’de kahve keyfi yapabilirsiniz. Gilli’nin en güzel yanı kafenin içerisinde zaman 1900lerin başında durmuş gibi görünüyor, dekorasyon Piazza della Republica’ya taşındıkları zamandan beri çok az değişiklik göstermiş.

Michelangelo Tepesi

Floransa’dan ayrılmadan önce uğramanız gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Gördüğünüz her şeyi size huzur eşliğinde sunacak bir tepe. Michelangelo’nun çeşitli eserleri bulunduğu ve bir zamanlar buraya Michelangelo’ya özel müze yapılması planlandığı için bu adı alan tepe, yorgunluğunuzu atmak ve şehre karşı güzel bir fotoğraf çekilmek için oldukça güzel bir yer.

Ben bu yaz Avrupa Rüyası Projesi ile gezme fırsatı bulduğum bu rüya şehirde güzel anılar biriktirdim. Sizlerin de güzel zaman geçirmeniz dileklerimle..

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.