Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

İtalya’dan Hediyelik Eşya Alacaklara Tavsiyeler

Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz İtalya, kültürünü temsil eden çok çeşitli özel ürünler üretiyor. İtalyanlar o kadar çok şeyle meşhurdur ki, sevdiğiniz kişiye özel bir şey vermek, bütün bir ulusun en iyi kısmını temsil eden bir armağan vermekle eş anlamlı. Diğer yandan İtalya’da her yaştan insan için, her bütçeye uygun bir şey var.

İtalya’dan hediyelik eşya alacaklara tavsiyelerden bazıları, örneğin Murano ve aslında Venedik’in tamamı enfes camlarıyla ünlü. Yüzyıllar boyunca dünyanın bu bölgesi, en karmaşık ve aranan cam işçiliğinin bazılarını üretti. Murano’da geniş bir yelpazede yapılan muazzam vazolar veya kadehlerin yanı sıra, bir Venedik cam parfüm şişesi, özel bir kadın için son derece şık bir hediye olur. Bir zincire takılan İtalya’nın geleneksel altın boynuzu veya Akdeniz mercanından yapılmış bir kolye bile İtalya’nın cazibesini ön plana çıkaracak hediyelikler arasında. İtalya’nın deri ile ünlü olması nedeniyle, Hugo Vitelli, Bruno Magli, Mila Paoli ve Salvatore Ferragamo ayakkabıları veya özel yapım bir çanta almayı da düşünebilirsiniz.

İtalya Tadına Bakılması Gereken Lezzetler

1 İtalyan Lezzetleri

Zeytinyağı ve şarap: İtalyan lezzetleri deyince akla ilk zeytinyağı gelse de neyse ki halen bizim ülkemizde de zeytinyağı üretimi var. Diğer yandan İtalya’dan iyi bir şarap almanın en iyi yolu, yerel bir markayı bulmak, ancak o kadar zamanınız yoksa Brunello di Montalcino tavsiye edilir.

Limoncello: Limon kabuğu ve tahıl alkolünün basit bir karışımı olan limoncello, “La dolce Vita”nın bir sembolü. İtalya’da bir yüzyıldan beri popüler olan limon likörü aynı zamanda tam bir sindirim dostu.

Makarna: Makarna, kesinlikle İtalya’dan dönüşünüzde bavulunuzda olması gereken İtalyan lezzetlerinden biri.

Balsamic sirke: Salatadan makarnaya dek pişirdiğiniz her şeye enfes bir tat veren balsamic sirke, pahalı olsa da kesinlikle buna değer! Aklınızda bulundurmanız gereken şey, balsamic sirkenin kökeninin, ne kadar ödemeniz gerektiğini ve kaliteyi de belirliyor oluşu.

Pişirme aksesuarları: İtalyanlar, kendilerine has bir tarza sahip oldukları için evlerinde de büyük tasarım sevgisinin izlerini görmek mümkün. Espresso makineleri, dondurma makineleri, Murano el yapımı cam objeler veya Alessi ev tasarım öğeleri dükkanlarda kolaylıkla bulabileceğiniz İtalyan hediyeliklerden.

İtalya Toskana Şarabı

2 Toskana Şarabı

Toskana şarabı satın almak için yerel marketleri deneyebilirsiniz. Ancak fazla zamanınız yoksa, kırmızı bir Reserva aldığınızdan emin olun. 10 € ile 20 € arasında iyi bir Toskana şarabı bulabilirsiniz. Ayrıca çoğu yer şarap tadımı sunduğundan satın almadan önce deneyebilirsiniz.

Ancak, çoğu havayolu şirketinin kişi başına ikiden fazla şişe ile seyahat etmeye izin vermediğini aklınızda bulundurun.

İtalya Makarna

3 Geleneksel Hediye Sepetleri

Harika bir İtalyan hediye sepeti yapabileceğiniz çok fantastik İtalyan ürünleri var. Günümüzde, yerel marketlerde Torene ve Amaretti gibi klasik İtalyan tatlılarının yanı sıra kurutulmuş etleri, peynirleri, bitkileri ve eşsiz aromalı zeytinyağlarını ve balsamic sirkeleri kolayca bulabilirsiniz.

Prosecco, trüf yağı ve diğer güzellikler gibi lezzetlerle dolu zarif bir şekilde dekore edilmiş hediye sepetlerine, De Cecco veya Barilla marka makarna ve makarna sosu ekleyebilirsiniz.

İtalya Palermo Kuklaları

4 Palermo Kuklaları

Orta Çağ İtalyan kukla tiyatrosu, tüm Avrupalı ​​kuklaların öncülerinden biriydi. İtalyanlar tarih boyunca hikâye anlatma kültürüne sahip olduklarından, bugün halen kukla gösterileri Palermo, Sicilya’daki Opera dei Pupi’de gerçekleştiriliyor. 15. yüzyıla dayanan kuklaların karakterleri doğrudan Güney İtalya’nın tarihçesinden betimliyor. Metal tellerle ahşaptan yapılan kuklaları satan pek çok dükkânda kalite değişse de, hangisini alırsanız alın, benzersiz bir kültürel ifadenin inanılmaz örneğinen birine sahip olacağınız kesin. Zira, Sicilya kuklaları, UNESCO tarafından somut bir kültürel miras olarak korunuyor.

İtalya Murano Camları

5 Murano Camı

Yüzyıllardır Avrupa cam eşyalarında lider konumda olan Murano ve Venedik, tüm Akdeniz ve Uzak Doğu’dan gelen mallar için önemli bir ticaret limanı olduğundan, kentin zanaatkârları Roma, Yunan ve Asya kültürlerinden gelen etkileri sentezleyen cam yapım teknolojileri geliştirdi. Bugün cam üreticileri hala inanılmaz yetenekleriyle ziyaretçilerin kalbini çalıyor. 1200’lerde orijinal olarak geliştirilen metotları kullanarak avizelerden mükemmel şekil verilmiş küpelere ve şişe tıpalarına kadar her şeyi yapıyorlar.

İtalya Toskana Seramikleri

6 Toskana Seramikleri

Evinize büyüleyici bir sanat eseri olacak kalacak, el yapımı, sertifikalı bir “Made in Italy” seramiği alabilirsiniz. Sevimli, renkli ve küçük bir aile işletmesi olan Le Mie Ceramiche’de tabaklar, şarap mantarları, yemek takımları, baharatlıklar ve daha pek çok şey var! Fiyatlar da harika.

İtalya Hediyelik Eşyalar

7 Çeşitli Hediyelikler

Anahtarlıklar, kupalar, kıyafetler, iPhone kılıfları, Papa’nın yüzünün bulunduğu biblolar, Kolezyum ve Pisa Kulesi şeklinde objeler, Roma sikkeleri, vintage İtalya kartpostalları, İtalyan manzarasının yağlı boya tablosu, ülkenin antika haritası, bargello iğneleri, yatak örtüleri ve yastık kılıfları, bir İtalyan tasarımcıya ait modaya uygun elbiseler gibi çeşitli hediyeliklerle listeyi uzatabilirsiniz. Ayrıca her güne İtalya’nın bir güzelliği ile başlamak için, bir İtalya Takvimi’nden daha iyi hediyelik ne olabilir? Bu takvimlerde, her ay için değil, yılın her günü için bir İtalyan güzelliği var. Diğer yandan Venedik’e gidip de Venedik maskesi almadan dönmek olmaz!

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz İtalya’dan müzik CD’leri, İtalya seyahat rehberleri ve İtalya’nın önemli edebiyatçıların kitaplarını da satın alabilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.