Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Kolay Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini, girebileceğini gösteren bir kayıt olarak tanımlanıyor. Schengen vizesi yönetmeliğinin gereği ise, vizenin alındığı ülkeye ilk giriş yapma mecburiyetinizin oluşu. Yani örneğin, İtalya için aldığınız vizeyle önce Almanya’ya gitmeniz söz konusu olamaz. Ancak bir kez İtalya’ya gittiyseniz, İtalya’yı takip eden seyahatlerinizde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmeniz mümkün. Schengen bölgesine seyahat edecek Türkiye vatandaşlarının vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları çok önemli. İşte Kolay Schengen vizesi alabilmek için 5 altın kural!

Pasaportunuzun Geçerlilik Süresi

Konsolosluğa gitmeden önce pasaportunuzun bitişi tarihi ile seyahatinizin bitiş tarihi arasında en az 6 olması gerekiyor. Yani, önceki seyahatinizin bitiş tarihi ile pasaportunuzun bitiş tarihi arasında en az 6 ay olmalı. Aslında, ne kadar uzun süreli pasaport alırsanız o kadar iyi, zira pasaport sürenizin bitmesine 6 ay kaldıysa ve siz 90 günlük (3 aylık) vize başvurusunda bulunuyorsanız, vize reddi yaşama ihtimaliniz yüksek olur.

Seyahatinize Uygun Konsolosluğa Vize Başvurusu

Vize başvuru sahibinin Schengen bölgesine yapacağı girişlerde dilediği Schengen ülkesinin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunması önerilmiyor. En ideal Schengen vizesi başvurusu için, en uzun süre kalacağınız Schengen ülkesinin konsolosluğuna başvurmak. Öte yandan Schengen vize başvuruları büyük oranda ilgili ülkelerin konsolosluklarına direk olarak yapılamıyor. Konsolosluklar genellikle Schengen vizesi başvuru kabul hizmetleri için anlaşmalı özel kurumlarla çalışıyor. Ancak istisnai olarak veya belirli günlerde doğrudan konsolosluklara başvurmak da mümkün.

shengen vizesi evrakları

İstenilen Vize Belgeleri Eksiksiz Hazırlanmalı

Bu madde belki de kolay Schengen vizesi alabilmek için 5 altın kuralınen önemlisi. Hazırladığınız evrakı temiz bir şekilde, biliyorsanız sırasına göre ayrı şeffaf dosyalara koyun. Schengen vizesi başvurusu yaparken, vize formunu mutlaka kendiniz doldurun ve imzalayın. Zira, vize formu üzerindeki imza, pasaporttaki imza ile karşılaştırılıyor. Seyahat amacınızı net bir şekilde belirtin ve sorulacak muhtemel sorulara göre yanıtlarınızı aklınızda tutun. Özellikle ilk kez Schengen vizesine başvuruyorsanız kılık kıyafetinizin düzenli ve temiz olmasına, son fotoğrafınızın en az 6 aylık olmasına, size sorulan sorulara düzgün, net cevaplar vermeye ve cep telefonunuzun sessizde olmasına dikkat edin.

Seyahatten En Az 15 Gün Önce Başvuru

Konsoloslukların, başvurunun kabulünden itibaren vize verme süreleri 2 günden bir haftaya kadar, hatta bazı ülkelerde 10 güne kadar değişebiliyor. Özellikle de konsoloslukların bayram, sömestr, paskalya, fuar ve yılbaşı gibi tatil dönemlerinde oldukça yoğun olduklarını ve vize işlemlerinin daha da uzayabileceğini aklınızda bulundurun. Bu nedenle Schengen vizesibaşvurusunu, seyahatinizden mümkün olduğu kadar önce yapmaya çalışın.

Öğrenciyseniz Davet Mektubunu Belgelerinize Ekleyin

Öğrenciyseniz, mutlaka okulunuzla ilgili, öğrenci olduğunuzu belgeleyen evrakın yanı sıra, ailenizin iş durumunu ve sizin yurtdışı masraflarınıza yine aileniz tarafından karşılanacağını, yani ailenizin maddi durumunu da beyan edin. Öte yandan, örneğin üniversite gibi, gitmek istediğiniz ülkenin ilgili kurumundan yazı veya davet mektubu alabiliyorsanız, bunu da istenen vize belgelerinin arasına koyun. Ancak Schengen bölgesine üye herhangi bir okula kayıt olmanızın da tek başına yeterli olmayabileceği ihtimalini her zaman aklınızda bulundurun.

Son olarak, seyahat sürenizin Schengen vizenizin üzerinde kayıtlı süreyle sınırlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Öte yandan artan güvenlik kaygıları nedeniyle konsoloslukların vize için gerekli belgeleri her an değiştirebildiğini aklınızda bulundurarak başvuru öncesi güncel bilgileri takip etmeyi unutmayın. Vize başvuru formlarını konsoloslukların internet sitelerinden, seyahat acentelerinden veya direkt konsoloslukların kendisinden temin edebilirsiniz. Başvuru öncesi, Kolay Schengen vizesi alabilmek için Avrupa Rüyası vize danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.