Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Louvre Müzesi’nde Görmeniz Gereken 7 Şey

Louvre Müzesi, yalnızca Avrupa ve Fransa’nın değil dünyanın da en iyi ve aynı zamanda en büyük sanat müzelerinden biri. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile Paris ziyaretiniz esnasında gezebileceğiniz Louvre’u ve içerisindeki eserleri kendi başınıza görmeye çalışmak ise, son derece yorucu ve göz korkutucu bir deneyim olabilir. 380.000 parçalık koleksiyonu tek bir ziyarette görmek zaten mümkün değil, ancak kesinlikle kaçırmaması gereken kısa bir sanat eseri listesi de yok değil.

avrupa rüyası paris Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa'sı

Louvre Müzesi’nde görmeniz gereken 7 şey

1. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı

Mona Lisa, her ne kadar Louvre’deki en iyi, en güzel, en duygusal ve hatta en çok hayranlık verici sanat resmi olmasa da tüm dünyanın belki de en tanınan sanat seri. Günümüzde bile halen dünyayı değiştirme yeteneğine sahip bir deha olan Leonardo da Vinci’nin resimlerinden sadece bir avuç kaldığı için, her biri oldukça büyük öneme sahip. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa‘sı, ressamın “sfumato” olarak adlandırdığı ve kendi tasarladığı bir teknikle boyandı. Da Vinci, yarı şeffaf bir boya olan katları bir diğerinin üzerine yerleştirerek ışık ve karanlık kullanarak üç boyut duygusu yarattı. Devrim niteliğindeki bu teknikle, dünya üzerinde gerçekte başka hiç kimsenin yaratamayacağı imajlar yaratıyordu. Mona Lisa’nın gülüşü ise, çoğunlukla önerdiği belirsizlik nedeniyle sayısız sanat eleştirisi eserine konu oldu. Mutlu mu, üzgün mü, şaşkın mı tam olarak bilinemeyen ve çözülmesi lezzetli bir bilmeceye dönen Mona Lisa, 1911’de çalındı ​​ve tam iki yıl boyunca da bulunamadı. Günümüzde ise Louvre Müzesi’nde görülecek en popüler şey olan Mona Lisa. Ziyaretçi kalabalığının bir nebze zayıfladığı kapanış saatinde ziyaret etmek en mantıklısı.

avrupa rüyası paris louvre müzesi Venüs de Milo

2. Venüs de Milo (Milolu Venüs)

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı ve Michelangelo’nun Davut’u ile birlikte dünyanın en tanınmış sanat eseri olan Venüs de Milo, kadın güzelliğinin en ünlü klasik tasvirlerinden biri. 2000’den fazla yaşı, ikonik güzelliği ve kayıp kollarıyla klasik kadın güzelliğinin en kalıcı tasvirlerinden olan Venüs de Milo, 1821’de Yunanistan’ın Milos Adası’ndan (Milo Adası) getirildi. Heykeltraş Alexandros of Antioch tarafından yapılan heykel, Louvre’ye geldiğinde uzun yıllar Helenistik ve klasik sanat akımları arasındaki estetik ve güzellik anlayışı tartışmalarına yol açtı. Günümüzde ise Venüs, onu görenler arasında aşkın bir güzelliğe ilham veren az sayıdaki sanat eserinden biri.

avrupa rüyası paris louvre müzesi La Liberté Guidant la Peuple

3. La Liberté Guidant la Peuple (Halka Yol Gösteren Özgürlük)

La Liberté Guidant la Peuple yani Türkçesi ile Halka Yol Gösteren Özgürlük, aslında Fransa’nın resmi olmayan ulusal resmi. 1830’un Temmuz Devrimi sırasında savaşçılara öncülük ederken tasvir edilen meşhur çıplak kadın karakter, Fransız Cumhuriyeti’nin monarşilere karşı gelişini temsil ediyor. Elbisesi yırtık ayakları çıplak Marianne’nin ayakları altındaki bedenler, 40 yıllık iç savaşa ve ülkeyi sarsan siyasi ve sosyal ayaklanmalara itiraz ediyor. Fransız resim sanatının başyapıtların biri. Eser, Eugène Delacroix tarafından 1830’da Kral 10. Charles’ın devrilişine yol açan üç günlük halk ayaklanmasının anısına yapıldı. İlk olarak 1931 yılında sergilendi. Çalışmada bulunan tüm karakterler farklı halk sınıfından insanları yansıtıyor.

avrupa rüyası paris louvre müzesi medusanın şalı

4. Le Radeau de la Méduse (Medusa’nın Salı)

Theodore Gericault tarafından 1819’da yapılan Medusa’nın Salı, ressamın en bilinen ve belki de en tutkulu eseri. Trajik hikayesiyle “Daha kötü ne olabilir?” Sorusunu yanıtlayan eserde Medusa Fırkateyni’nin talihsiz seyrüseferi sırasında Mauritius sahillerinde harap olan gemiyi ve 15’i hayatta kalan 151 yolcuyu betimliyor. Denizin ortasında ölüme terk edilenler arasında baş gösteren sinir bozukluğu, kavga, cinayet ve intihara varan eylemlerin yanı sıra, her geçen gün artan açlık, susuzluk, uykusuzluk ve ümitsizlik, ölüleri yemeyle sonuçlanıyor. Oldukça dramatik ve sarsıcı bir eser olan Medusa’nın Salı, 18. Louis tarafından Louvre’a bağışlanmıştı.

avrupa rüyası paris louvre müzesi UyuyanHermaphroditus

5. Sleeping Hermaphroditus (Uyuyan Hermafrodit)

Daha önce pek çok heykel veya başyapıt görmüş olsanız da Uyuyan Hermafrodit oldukça heyecan verici. İlk bakışta, çok yumuşak bir yastık üzerinde uzanmış çıplak bir kadın olarak görünen şey aslında, bir adam. Hem erkek hem de kadın cinsel organlarına sahip tanrı Hermaphroditus’un bir tasviri olan heykel, Roma’da bulunuşunun ardından Borghese Galerisi’nde sergilendi. Günümüzde ise Louvre’da sergilenen Hermafroditus Antik Yunan ve Roma’da resim ve heykellerin popüler konusuydu. Ayrıca heykeldeki ilginç bir kırışıklık oluşturan, Hermaphroditus’un üzerine yaslandığı minderlere bir göz atın. Orijinalinde bulunmayan bu parça, İtalyan Barok sanatının dehası Gian Lorenzo Bernini tarafından yapıldı. Öyle ki bu parça halen taştan kesilmiş en yumuşak görünümlü minderlerden biri olarak kabul ediliyor.

avrupa rüyası paris louvre müzesi Hammurabi Kanunları

6. Hammurabi’s Code (Hammurabi Kanunları Kitabesi)

Mezopotamya’da Eski Babil Kralı Hammurabi’nin MÖ 1792-1750’ye ait yasaları, dünyadaki en eski okunabilir metinlerden biri olarak da kabul ediliyor. Ticari işlemlere, mirasa, boşanmalara, vergiler ve benzerlerine ilişkin kuralları belirleyen bir yasalar bütünü olan Hammurabi Kanunları. Eski Babil’den kalan en uzun metin olmanın yanı sıra, tarihteki ilk yazılı ekonomik metin olarak da biliniyor. Kitabe, faiz oranları, para cezaları, özel mülkiyetin nasıl vergilendirileceği veya bölünmesi gibi birçok yasanın halen kullanılıyor. Aynı zamanda, suçlu ve suçlayıcıların davalarını yapmak için kanıt sağlamasını talep eden, masumiyet karinesi düşüncesinin ilk örneklerinden biri. Örneğin bugün kullandığımız “Göze göz, dişe diş” deyimi Hammurabi Yasaları’ndan geliyor. Arkeolog Jean Vincent Scheil’in 1901’de İran’da bulduğu kitabe, iki metrelik silindirik bir taşın üstüne çivi yazısı ile yazılmış tam 282 maddeden meydana geliyor. M.Ö 2000 yılı civarında kaleme alınan kanunlarda,13 sayısı uğursuz sayıldığı için 13.madde bulunmuyor!

avrupa rüyası paris louvre müzesi büyük odalık

7. Ingres tarafından Grande Odalisque (Büyük Odalık)

1814’te Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan Büyük Odalık’ta bir cariye (Odalık), ince uzun oranları ve anatomik gerçekçilikten uzaklığı ile dikkat çekici bir şekilde betimleniyor. Büyük Odalık, ressamın neoklasisizmden ayrılma ve egzotik romantizme yakınlaşma noktası olarak kabul ediliyor. Doğu sultanlarının haremlerinde yaşayan genç kadınları tasvir eden Romantik dönem resimlerine atıfta bulunuluyor. Ingres’in bilinçli olarak oynadığı vücut hatları, Picasso gibi modern sanatçıları dahi etkilemiş. Fransız resmindeki en ünlü nü tablolardan biri olarak bilinen Büyük Odalık, ışık-gölge dengesi ve kumaşların desen ayrıntıları ile sanat tarihçilerini hayli etkileyen bir çalışma.

Avrupa Rüyası ile Paris’te yapılacak en iyi şeylerden biri olan Louvre Müzesi ziyareti sayesinde en ünlü başyapıtlarını görme şansınız var. 30.000 sanat eserini üç bölümde 60.000 metrekarelik bir sergi alanında sergileyen müzenin her kanadında sanat eserlerinin yer aldığı 70’ten fazla odaya ve heykellerle dolu devasa salonlara sahip. Koleksiyonun tamamını bir günde, hatta bir haftada bile görmenin imkânsız olduğu müzedeki en önemli çalışmaları listeleyebilirsiniz.

Yazan: Peril Cantürk

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.