Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Dünya üzerinde müzik zevki için seyahat eden insanlar ve bu insanların da görmeden ölmemesi gereken bazı şehirler var. Milano’nun klasik ihtişamı, Havana’nın rumba ve mambosu, Nashville’in country ve western ezgileri gibi dünyada duyulması gereken muhteşem notaların olduğu bir gerçek. Müzikseverlerin ziyaret etmesi gereken Avrupa şehirleri ise oldukça çeşitli. Bir Avrupa şehrine gittiğinizde orada müziğin çok önemli olduğunu anlamak çok kolay. Duvarlarda o şehre gelen grupların posterlerine bakın, müzik dükkanları şehrin her yerindedir ve her köşe başından mutlaka bir müzik sesi gelir. Müzikseverler için böyle şehirlerde yaşamak en keyifli hayal olsa gerek! İşte bu tarz şehirler müziği yaşayan ve içlerine nefes gibi çeken şehirlerdir. Müzik tutkunu bir karakteriniz varsa, işte müzikseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken 7 Avrupa şehri!

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

1. Milano, İtalya

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Müzikseverlerin ziyaret etmesi gereken Avrupa şehirlerinden ilki olan Milano, klasik müzik ve opera tutkunlarının olduğu kadar elektro ve dans müziklerinin de çok popüler olduğu bir şehir. La Scala muhtemelen İtalya’da ki en iyi opera salonu. 1778’e kadar dayanan tarihinde Verdi, Stockhausen ve Puccini gibi isimlerin Turandot ve Madame Butterfly gibi prömiyerleri sergilendi. Dilerseniz Museo Teatrale alla Scale’ye giderek opera salonunun tarihini müzede görebilir dilerseniz de Milan Auditorium’una giderek Verdi Senfoni orkestrasını dinleyebilirsiniz. Gece hayatı da oldukça hareketli ve bu hayatın tadına bakmak isteyenler için adreslerimiz Fabrique Milano, Black Hole ve Circolo Magnolia.

2. Viyana, Avusturya

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Viyana Avrupa’da klasik müziği başkenti olarak kabul ediliyor. Mozart, Beethoven, Haydn, Schubert, mahler ve Brahms gibi isimler en büyük eserlerini bu şehirde bestelediler ve bu şehirden ilham aldılar. Şehrin sokaklarında ve parklarında her an bir canlı resital duyma şansına sahipsiniz. Ayrıca müziğin kalbine ulaşmak için Wiener Konzerthaus, Theater an der Wien, Wiener usikverein, Staatsoper ya da Volksoper gibi yerlere gidebilirsiniz.

3. Londra, İngiltere

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Müzikseverlerin ziyaret etmesi gereken 7 Avrupa şehrinden biri ve belki de en önemlisi olan Londra, özellikle sonbaharda müzik tutkunlarının sıkça uğrak yeri haline geliyor. İngiltere uzun yıllardır müzik konusunda iddialı yapımlar çıkartan bir şehir. Rock müzikten hoşlanıyorsanız Elvis Costello, U2 ve Rolling Stones gibi isimlerin çıktığı Putney’de ki Half Moon’a uğrayabilirsiniz. Halen eski tarzda çalışıyorlar ve popüler müziğin arasından sıyrılmak ve kendini göstermek isteyen müzisyenlere yardım ediyorlar. Brixton’daki The Windmill ise “indie” müzik sevenlerin uğrak noktası. Bira oldukça uygun fiyata satıldığı için de başlı başına gelinebilecek bir yer.

Londra’da her türden müzik zevkine uyacak bir yer kesinlikle var. Klasik müzik için Barbican Center’da ki Londra Senfoni Orkestrası, Opera için Covent Garden, günümüzün meşhur sanatçıları için O2 Arena, Hammersmith Apollo ve Earl’s Court’a gidilebilir. Daha küçük yerler olan Ronnie Scott’s Jazz club, Half moon, Camden Roundhouse ve Barfly gibi yerlerde henüz yıldız olmamış ama her an olabilecek olan kişileri görebilirsiniz. Ve tabi ki Beatles ve Pink Floyd gibi isimlerin meşhur olduğu Abbey Road Stüdyoları da görülecek en önemli yerlerden biri.

4. Leipzig, Almanya

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Johann Sebastian Bach 1723 – 1750 yılları arasında St. Thomas korosu için bu tarihi Alman şehrinde çalışmıştı. Wagner ise burada doğup eğitimini de yine burada tamamladı. Mahler de bir süre burada yaşamıştı. Günümüzde ise Leipzig halen klasik müziğin en önemli yerlerinden biri olarak Uluslararası Bach Yarışması Festivali, Leipzig Gewandhaus Orkestrası ve Müzik Üniversitesi gibi üst düzey yapımlara ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda ise Leipzig, müzikseverlerin ziyaret etmesi gereken Avrupa şehirlerinden biri olarak “karanlık müzik” olarak adlandırılan goth, neo-orta çağ dönemini yansıtan Wawe-Gothik-Treffen festivali ile sesini duyuruyor.

5. Paris, Fransa

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Eğer hem canlı müzik hem de zarafet arıyorsanız Paris bir hafta sonu sizi misafir etmekten çok memnun olacaktır. Şehrin çok kültürlü yapısı bir gece Romanya’dan caz esintileri yaşatırken bir gece Brezilya sambası ile coşturuyor. Paris’in müzik konusundaki zenginliği tartışılmaz zira kendisi müzikseverlerin ziyaret etmesi gereken Avrupa şehirleri listesinin gözdesi. Berlioz, Saint-Saens, Bizet, Ravel, Debussy, Chopin ve Offenbach gibi isimlere ev sahipliği yapmış ve tabi ki ayrıca dünyaca ünlü opera salonu olan Palais Garnier’i de gururla sergiliyor. Ayrıca Paris dünyaya Edith Piaf, Yves Montand ve Marcel Chevalier gibi isimleri sokaklardaki küçük barlardan meşhur etmişti.

6. Dublin, İrlanda

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Ülkede hangi bara adım atarsanız atın her yerde İrlanda şarkıları duyacaksınız ve duyduğunuza asla pişman olmayacaksınız. Eğer sahnede bir grup şarkı söylemiyorsa mutlaka yanında enstrümanı olan müdavimler çıkıp canlı performanslarına başlayacaktır. Geleneksel müziğin en güzel örneklerini dinlemek için Cobblestone ya da O’Donoghue’s bar a gidin ve biranızı söyledikten sonra şarkı söylemeye de hazır olun.

7. Berlin, Almanya

Müzikseverlerin Ziyaret Etmesi Gereken Avrupa Şehirleri

Berlin’in çok uzun ve muhteşem bir müzikal geçmişi var. David Bowie burada yaşadı, Iggy Pop ve U2 kayıtlarını burada yaptı. 70’lerde punk müziğin çıkış noktasıydı ve halen Mitte’deki Schokoladen ve Kreuzberg’de ki SO36 bu dönemi yaşatmaya devam ediyor. Günümüzde ise tekno ve dans müziği Berghain ve Tresor gibi clublarda dinleniyor. Berlin Almanya’nın kültür başkenti olarak da kabul edilmesinin en büyük sebebi sokaklarından mutlaka bir tını ya da melodinin eksik olmaması. Jazz müzik için Quasimodo’ya gidebilirsiniz. Charlottenburg’da eski bir dans kulübünün altında bulunuyor.

Bonus: Manchester, İngiltere

Meşhur Hacienda kulüp uzun süre önce kapanmış olabilir ancak Manchester’da halen İngiltere’nin en güzel müziklerini bulabiliyorsunuz. Artık Oasis ve Smiths gibi isimler olmasa da Band on the Wall, Gorilla ve Castle Hotel gibi mekanlar yerel ve uluslararası arenadaki en güzel gruplara sahne veriyorlar. Londra ile birlikte Manchester da, ülkede müzikseverlerin ziyaret etmesi gereken şehirlerinden biri.

Avrupa Rüyası’nın birbirinden güzel 5 farklı rotada gerçekleştirdiği otobüsle Avrupa turları ile listedeki şehirleri ziyaret edebilir ve müziğe doyabilirsiniz. Yola çıkmadan önce müzikseverlerin ziyaret etmesi gereken Avrupa şehirleri listesine göz atmayı unutmayın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.