Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Prag Nazım Hikmet Kafesi: Kavarna Slavia Cafe

Yaşamının en güzel yıllarını hapiste geçiren ve sonrasında sürgün edildiği Moskova’da, ülkesinden kilometrelerce uzakta hayatını kaybeden Nazım Hikmet’in yolu, 1956 – 1958 yılları arasında Prag’a da düşmüştür. Prag Nazım Hikmet için büyüleyici gelmiş ve kendisine esir etmişti ve en güzel şiirlerini bu şehirde kaleme almıştı. Prag’da yaşarken gitmeyi en çok sevdiği yerlerden birisi ise Kavarna Slavia Cafe olarak bilinir. Charles Köprüsü’ne gelmeden hemen Vltava Nehri kenarında yer alan bu güzel kafeye Prag seyahatiniz sırasında mutlaka uğramalısınız.

prag-cafe-slavia

Çekya Prag Cafe Slavia

Prag Kavarna Slavia Cafe

Prag’da Nazım Hikmet’inde uğrak noktalarından birisi olan Kavarna Slavia Cafe, nostaljik havası bozulmadan yeniden restore edilmiştir. Mekânın restoran kısmına girildiğinde ziyaretçileri oldukça şık masalar karşılar. Masaların üzerinde çift örtü kullanılır, çatal ve bıçaklar ise bu örtüler üzerine temiz ve hazır bir biçimde yerleştirilir. Cafe kısmında bulunan masa ve sandalyeler üzerinde ise mutlaka beyaz ve esmer şekerler hazır bulunur.

Kavarna Slavia Cafe müşterileri ise genellikle orta yaşlı insanlar, iş adamları ve turistlerdir. Ancak cafede hiç ummadığınız kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü Kavarna Slavia Cafe, dünyaca ünlü insanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir mekândır. Hatta cafeyi daha önce ziyaret etmiş olan ünlülerin fotoğrafları kafeye girişte hemen sağda yer alır.

Kavarna Slavia Cafe, Türkler arasında Nazım Hikmet ile bilinen bir mekândır. Bu nedenle de Nazım hayranı pek çok Türk, bu restoranı merak etmekte ve ziyaret etmektedir. Yine diğer ünlülerin olduğu gibi Nazım Hikmet’in de fotoğrafı kafe duvarında yer almaktadır.

prag cafe slavia nazım himket

Nazım Hikmet Kafesi – Prag

Kavarna Slavia Cafe’de Ne Yenir?

Muhteşem Charles Köprüsü manzarası bulunan cafede tadabileceğiniz pek çok lezzet bulunmaktadır. Bu lezzetler arasında geleneksel Çek yemekleri de yer almaktadır. Ancak kafenin lezzetleri bunlar ile sınırlı değildir. Çünkü yiyecek alternatifleri arasında Slavia Sacher Cake, Tiramisu in Cup, Cheese cake gibi pek çok tatlı da yer almaktadır. Ayrıca Melange isimli meşhur bir kahveleri de mevcuttur.

Eğer birgün sizin de yolunuz Prag’a düşerse Nazım Hikmet’in sık sık ziyaret ettiği, kahve içtiği ve şiirlerini yazdığı bu cafeyi ziyaret edebilir, bir yandan Nazım’ı ve yalnızlığını hissederken diğer yandan da kafenizi yudumlayabilirsiniz.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.