Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Tuna Nehri Geçtiği Büyüleyici 5 Avrupa Şehri

Avrupa’nın en büyük ikinci akarsuyu olan Tuna Nehri, tam on ülkeden geçerek sularını Karadeniz’e döker. Uluslararası bir nehir olma özelliğine sahip bu nehir, milyonlarca kişinin hem suyundan hem de güzel manzarasından faydalandığı bir nehirdir. 2857 km. uzunluğa sahip Tuna Nehri’nin tamamını yakın kısmında deniz yoluyla ilerlemek mümkündür. Ülkemiz için de tarihi bir öneme sahip bu nehir, Karadeniz’e dökülene kadar farklı Avrupa şehirlerinden geçmektedir. İşte Tuna Nehri’nin geçtiği Avrupa şehirleri arasında yer olan büyüleyici güzellikteki 5 Avrupa şehri…

Tuna Nehri’nin Geçtiği Avrupa Şehirleri

Avrupa genel olarak 3 havzaya bölünmüş bir kıtadır. Bu kıta üzerinde bulunan en büyük 2. nehir olan Tuna Nehri, Almanya’nın Kara Orman bölgesinde geçip Karadeniz’in sularına karışmadan pek çok şehirden geçer. Bunlar arasında Ulm, Viyana ve Bratislava gibi Avrupa şehirleri de yer almaktadır.

ulm-almanya

Ulm-Almanya

Tuna Nehri’nin geçtiği Avrupa şehirleri denilince akla ilk gelenlerden birisi Ulm şehridir. Çünkü bu şehir, aynı zamanda Tuna Nehri’nin başlangıç noktası olma özelliğini taşımaktadır. Albert Einstein’in doğduğu yer olması bakımından uluslararası bir üne sahip Ulm, 2. Dünya Savaşında ciddi hasar görmüş ve tarihi binalarının önemli bir kısmı restore edilmiştir.

bratislava-slovakya

Bratislava – Slovakya

Tuna Nehri’ne ev sahipliği yapan büyüleyici güzelliğe sahip Avrupa şehirlerinden birisi de Bratislava’dır. Tuna Nehri bu şehirden Budapeşte’ye doğru akmaya devam eder. Oldukça küçük ancak mutlaka ziyaret edilmesi gereken bu şehirde kendinizi Orta Çağ’da hissedebilirsiniz.

balkan-turu-macaristan-budapeste

Budapeşte-Macaristan

Macaristan’ın başkenti Budapeşte de, Tuna Nehri’nin geçtiği Avrupa şehirleri arasında yer almaktadır. Orta Çağ’dan kalma Arnavut kaldırımları, gotik ve barok mimarinin muhteşem örnekleri ve eşsiz güzellikteki panoramasıyla görülmeye değer bu Avrupa şehri, Budin ve Peşta bölgelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

sırbistan tuna ve sava nehri belgrad

Belgrad-Sırbistan

Tuna Nehri’ne ev sahipliği yapan şehirlerden birisi olan Sırbistan, nefis doğası ve tarihi dokusu ile ziyaretçilerini etkilemeyi başaran bir merkezdir. Bu Avrupa şehiri aynı zamanda Doğu Avrupa’nın en büyük üçüncü şehridir.

viyana-avusturya

Viyana-Avusturya

Tuna Nehri’nin duraklarından birisi olan Viyana şehri, Avusturya’nın en büyük şehridir. Tuna Nehri bu havzada yer alan adalar sebebiyle birçok kola ayrılarak akmakta ve buradan Bratislava’ya devam etmektedir.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.