Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Turist Olduğunu Belli Eden 5 Şey

Yeni ülkeler ve şehirler keşfetmek, yeni insanlara temas edip onlarla iletişim kurmak, kültürleri yakından tanımak dünyanın en güzel şeyi. Ama her yerde olduğu gibi bazı ülkelerde turistler hoş karşılanmayabiliyor. Bazı ülkelerde ise turistler el üstünde tutuluyor. Gittiğiniz ülkelerde insanlar sizin görünüşe göre turist olduğunuzu anlayacak ve size farklı şekilde davranacaktır.

Giyiminiz, aksesuarlarınız, koştuğunuz dil gittiğiniz ülkedeki insanların gözünde sizi turist  konumuna düşürecektir. Gittiğiniz yerlerde sizi 10 adım öteden ben turistim diye bağıran özellikleri yazdık. İşte, turist olduğunu belli eden 5 şey!

gezgin olmak - backpacker

Backpaker Olmak

Sizde çantasını sırtına takıp yola düşenlerdensen misiniz? Yeni bir şehre gittiğinizde etraf da devasa çantalarla dolaşan kişiler görürseniz bilin ki yalnız değilsiniz! Backpaker arkadaşlarınız da sizinle birlikte. Özellikle üniversite öğrencilerinin ve interrail yapan gezginlerin tercihi ve evi olan bu çantalar, turist olduğunu 10 metreden belli eden ilk şey.

şehir rehberi ve haritalar

Şehir Rehberi ve Haritalar

İlk defa adım attığınız şehirde pek fazla yer bilmeyebilirsiniz. Bu sebeple turist info merkezlerinden, garlardan, terminallerden ya da otellerden şehir rehberleri ve haritalar alabilirsiniz. Tabi, çevrenizdeki herkese ben turistim demiş olursunuz böylelikle!

parmak arası terlik ve gezginler

Parmak Arası Terlik ve Kısa Şort

Sırt çantası, harita, şehir rehberi hepsi tamam. Sıra da sizin turist olduğunuzun giyim-kuşam olarak kanıtında! Yaz aylarında tüm gezginlerin değişmez tercihi parmak arası terlik ve kısa şortlar oluyor. Müzelerde ve şehrin en kalabalık yerinden yürürken “merhaba şehrinize yeni geldim, turistim” demenin bir başka yolu da bu iki giyim eşyası.

fotoğraf makinesi gezginler

Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf makinesi olmadan tabi ki de seyahat olmaz. Onca yer gezip de fotoğrafını çekmemek olmaz. Peki, bir turisti herhangi sıradan bir vatandaştan ayırmanıza yarayacak ilk şey nedir deseler? Tabii ki de boyna asılı duran fotoğraf makinesi deriz.

gezgin ve şapka

Şapka

Özellikle yaz aylarında seyahat ediyorsan ve güneş çarpmasından korkuyorsan; seyahat esnasında şapka takmak kadar doğal bir şey yok! Şapka, sizi güneş ışınlarından korurken diğer bir yandan da “ben turistim” diye herkese duyuru yapar!

10 metre öteden turist olduğunuzu herkese belli eden 5 şeyi saydığımıza göre artık seyahate çıkarken bunları dikkate alırsınız. Özellikle yerel halkın içerisine karışıp onlarla doğal ilişkiler kurmak istiyorsanız bu saydığımız şeylere dikkat edebilir; insanların size turist olduğunuz için farklı davranmalarının önüne geçebilirsiniz. Ben turist olmaktan hoşlanıyorum diyorsanız da bu özellikleri unutmayın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.