Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Viyana’da Mozart Müzesini Keşfedin

Wolfgang Amadeus Mozart‘ın 27 Ocak 1756’da doğduğu Mozarthaus Vienna, günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. 1784’ten 1787’ye dek Mozart’ın ikametgahı olan yapı, Avusturya’nın güzel ve zarif başkenti Viyana‘nın Tarihi Kent bölgesinde, Aziz Stephen Katedrali’nin yakınlarındaki Domgasse’de yer alıyor.

17.yüzyılda, aslında iki katlı inşa edilen ve 1716’da eklemeler yapılan ev, Mozart’ın ölümünün 150.yıldönümü olan 1941’de, “Alman İmparatorluğu’nun Alman Hafızası”nın bir parçası olarak, halka açıldı. 1945’te yönetimi Viyana Müzesi tarafından devralınan yapının Aziz Stephen Katedrali yakınlarındaki cazip konumuna rağmen, nispeten mütevazı olan yıllık 80.000 civarında ziyaretçi sayısına ulaştı.

Figaro Evi olarak da adlandırılan yapı, 2004’te Viyana’daki Wien Holding’in Mozarthaus’un tamamen yenilenmesini üstlenmesiyle doğumunun 250.yıldönümünde yeniden ziyarete açıldı. Oldukça geniş çaplı bir tadilattan sonra, tüm bina, Mozart’ın bizzat kullandığı odalar birleştirilerek, bestecinin yaşamına ve çalışmasına adanmış bir merkez haline geldi.

avrupa rüyası viyana mozart müzesi keman

Mozart’ın Müzik Dolu Hiyakesine Tanık Olun!

Bu evde 1784 ve 1787 yılları arasında mutlu ve üretken yıllar geçiren büyük bestecinin çalışmalarını, eskizlerini ve eşyalarını görebilir, ücretsiz sesli rehberler ile zamanın hikayesini yeniden yaşayabilirsiniz. Viyana’da toplam 11 yılını geçiren ve sık sık ev değiştiren Mozart, bazen evini Ringstrasse’nin dışına daha ucuz bir banliyö bölgesi olan Vorstädte’de tutmuştu. Günümüze dek gelen tek Mozart evi ise Mozarthaus.

Orijinal alçı tavanlarını koruyan orta kat Mozart’ın müziği ve müzikal etkilerine yoğunlaşıyor. Bu evde ünlü Figaro’nun Evliliği’ni kaleme alan Mozart’ın hayat verdiği Sihirli Flüt sahnelerinin gerçeküstü performansı ise bir başka bir odada yer alıyor. En üst katta ise, Mozart’ın yatak odası ve birkaç dönem mobilyası bulunuyor.

avrupa rüyası viyana mozart müzesi

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Avusturya’nın başkenti Viyana’da, tüm zamanların en büyük klasik bestecilerinden biri. Mozart’ın hayatına dair eşsiz anlayışlar keşfetmek için şehir merkezindeki Viyana Mozart Müzesi’ni (Mozarthaus Vienna) ziyaret edebilirsiniz. Müze, Mozart’ın Viyana’daki yaşamına odaklanarak, bestecinin eserlerine ve yaşamına benzersiz bir bakış açısı sunuyor.

Viyana Mozart Müzesi

Adres: A-1010 Viyana, Domgasse 5, http://www.mozarthausvienna.at/en/
Ziyaret bilgileri: Her gün 10.00-19.00, son giriş 18.30
Telefon: +43 1 512 17 91
E-mail: info@mozarthausvienna.at
Bilet: Yetişkin 11 €
İndirimli 9 €
Grup 8 €
19 yaşını doldurmamış çocuk ve gençler 4,50 €
Aile bileti (2 yetişkin + 3 çocuk) 24 €

Yazan: Peril Cantürk

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.