Avrupa Rüyası Otobüsle Avrupa Turu
 

Zagreb’de Görülmesi Gereken En Güzel 5 Adres

Hırvatistan‘ın başkenti Zagreb Viyana, Budapeşte, Prag ve diğer Orta Avrupa başkentlerini anımsatan mimarisi ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile büyüleyici bir Orta Çağ tarihi kent merkezine sahip. Diğer yandan da ülkenin kültür, sanat, müzik, mimarlık ve gastronomi merkezi olan Zagreb, Jarun Gölü’nün doğal güzelliği, yıl boyu hız kesmeyen festival ve etkinlikleri, renkli gece hayatı ile oldukça ziyaretçi alıyor. Zagreb’de görülmesi gereken en güzel 5 adres bu yazıda!

Gradec

Zagreb’de sanatçı ve tüccarların Orta Çağ döneminde dükkanlarını açtıkları yer olan Gradec günümüzde araç trafiğine kapalı, sadece yayalara özel Arnavut kaldırımları üzerinde o eski çağların dokusunu hissedebileceğiniz harika bir yer haline geldi. Romanesk mimarinin hâkim olduğu caddeler, kültürel ve politik açıdan oldukça önemli bir yere sahip. Hırvatistan Parlamento Binası ve meydana adını veren St. Mark Kilisesi görebileceğiniz yerler arasında.

Jelacic Meydanı

Yine yalnızca yayaların kullanımı için düzenlenmiş Jelacic Meydanı, Zagreblilerin favori buluşma adresi. Sadece tramvayın girdiği ve ulaşım konusunda tüm problemleri çözüldüğü bu meydan şehre adapte olmak ve kentin atmosferini hissetmek için oldukça ideal bir yer. Köşedeki kafelerden birinde oturup Hırvatlarla sohbet etme fırsatı bulursanız, herkesin çok sevdiği bu meydana adını veren kont Josip Jelacic hakkında ilginç bilgiler öğrenebilirsiniz.  Askeri strateji konusunda bir dahi olan Jelacic’in heykeli 1800’lü yıllarda burada bulunuyordu ancak milliyetçiliği yücelttiği için komünist dönemde kaldırıldı. Heykel 1990’dan bu yana tekrar eski yerinde ziyaretçileri selamlamaya devam ediyor.

Tkalciceva Caddesi

İster canlı müzik dinlemek, isterseniz güzel bir yemek yemek isteyin gitmeniz gereken yer kesinlikle Tkalciceva Caddesi. Zagreblilerin de en çok tercih ettiği adres olan bu güzel cadde, iki katlı rengarenk evlerin olduğu oldukça romantik bir yer. Güneş battıktan sonra birbirinden güzel kafeler arasında seçim yapmak oldukça zor olabilir. Zagreb’de sevdiceğinizle güzel bir akşam geçirmek için de en romantik yer burası!

Maksimir Park ve Hayvanat Bahçesi

Şehrin gürültüsünden kaçmak ve yeşilin muhteşem tonlarına doymak için gidebileceğiniz Maksimir Parkı yürüyüş yapmak için kusursuz bir yer. Yemyeşil çayırlar, dereler, göller ve doğal güzellikleri ile içinizdeki doğa aşığını dışarı çıkartan park içerisinde yer alan Maksimir Hayvanat Bahçesini de görmeden geçmeyin, özellikle çocukların bayılacağı bir ortama sahip.

Dolac Pazarı

Gerçek bir Zagreb deneyimi yaşamak için onlardan bir Zagrebli gibi gezmek çok önemli. Şehrin tam ortasında bulunan bir açık hava pazarı olan Dolac Pazarı, yerel halkın yetiştirdiği ürünlerin satıldığı bir yer. Hırvatların sürekli alışveriş yaptığı pazar ana meydanın hemen arkasında yer alan şehrin vazgeçilmez noktalarından biri. Buradan satın alabileceğiniz meyve ve sebzelerin hepsi günlük hasatlardan geldiği için son derece taze ve lezzetliler.

Balkan Rüyası ve Orta Avrupa Turu ile, konaklamalı olarak ziyaret edebileceğiniz Zagreb’in yanı sıra Hırvatistan’ın turistik kenti Dubrovnik’i de görebilirsiniz. Avrupa Rüyası ile Zagreb’de olmanın keyfini çıkarın!

Yorum yok

YORUM BIRAKIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.